Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

Πύρρος Αρταίων-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 95-57: Κυρίαρχοι οι Αρτινοί

φωτογραφία: Γιάννης Κοσμάς

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε χθες το μεσημέρι ο Πύρρος Αρταίων στο Τ9 επικρατώντας με άνεση του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με σκορ 95-57.

Δημητρίου με 23 και Κωσταπαππάς με 17 συνέθεσαν ένα ακαταμάχητο δίδυμο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και τους Ευθυμίου και Χίντζιο διψήφιους με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Οι 21 πόντοι του Βενέτη και οι 16 του Μπιλιούρη δεν αποδείχτηκαν αρκετοί για την ομάδα της Ηγουμενίτσας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο με τους Αρτινούς να έχουν ένα προβάδισμα 5 πόντων (22-17 στο 10΄). Η συνέχεια του αγώνα ήταν μονόλογος των παικτών του coach Κωσταπαππά. Η άμυνα έκανε τη διαφορά και έδωσε ρυθμό και για την επίθεση καθώς με επιμέρους 30-6 το ημίχρονο έκλεισε στο 52-23 υπέρ του Πύρρου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας με επιμέρους 23-17 μείωσε σε 69-46, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι με όπλο τους ξανά την καλή άμυνα και την πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο τελικό 95-57.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 52-23, 69-46, 95-57

Διαιτητές: Ζέρβας-Γαληνάς Χρ.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Λώλος 6, Ευθυμίου 11(1), Σακκάς 7(1), Χίντζιος 10(1), Κότσικας, Σκορδής 8, Οικονομίδης 5(1), Κωσταπαππάς 17(4), Γιαννάκης 6, Παπαδημητρίου 1, Παπαρούνης 1, Δημητρίου 23(2)

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ευστρατίου 1, Παναγιώτου 6(2), Τσάτσας, Δήμου, Βασιλάκος 3, Μπέζας 2, Κόρος 4, Δημητρίου, Μπιλιούρης 16, Δρίκος 4, Βενέτης 21