Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021

Αίας Άρτας-Α.Λ.Φ.Α. 93΄ 65-51: Επιστροφή στις νίκες με 20αρα Μιχαήλ

φωτογραφία: Γιάννης Κοσμάς

Με τον Μάριο Μιχαήλ να σημειώνει 20 πόντους και τους Σωκράτη Φορτοτήρα με 12, Αποστόλη Παπαμιχαήλ με 11 και Γιώργο Ζήκο με 10 να ακολουθούν, ο Αίας Άρτας επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Α.Λ.Φ.Α. 93΄ με σκορ 65-51, χθες το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας.

Η άμυνα ήταν εξαιρετική για την ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση και ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στη 2η νίκη των Αρτινών στο φετινό πρωτάθλημα, όπως και η καλύτερη εικόνα που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 33-23.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-2 στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά (9-6), όμως επιμέρους 10-1 των παικτών του coach Βαβέτση είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +10 (19-9). Τελικά η Α.Λ.Φ.Α. 93΄ μάζεψε τη διαφορά στους 6 στο 10΄ (21-15).

Με τον Ζήκο πρωταγωνιστή ο Αίας "πάτησε το γκάζι" (29-19), όμως με τους Τασόπουλο και Σταυρόπουλο να βοηθούν την ομάδα τους, το προβάδισμα των Αρτινών έπεσε στους 3 (31-28). Τελικά η αυλαία στο πρώτο ημίχρονο έπεσε με το σκορ στο 32-28 υπέρ των γηπεδούχων.

Αποφασισμένοι φάνηκαν οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Επιμέρους 12-3 έφερε τη μέγιστη, μέχρι εκείνο το σημείο, διαφορά, το +13 (44-31). Η ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου βρήκε τον Αίαντα να προηγείται με 48-39.

Μέχρι τους 5 πόντους κατάφερε να φτάσει η Α.Λ.Φ.Α. 93΄ (55-49), καθώς οι Μιχαήλ και Φορτοτήρας με δύο εύστοχα μακρινά σουτ τελείωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι (61-49). Τελικό σκορ 65-51 με τον Αίαντα Άρτας να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 2-1. Για την Α.Λ.Φ.Α. 93΄ ήταν η πρώτη φετινή της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-28, 48-39, 65-51

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Μίγδος

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 20(3), Φορτοτήρας 12(1), Τσαμπάς, Γείτονας 4, Τσιλιγιάννης 5, Κώστας 1, Παπαμιχαήλ Αλ. 2, Παπαμιχαήλ Απ. 11(1), Ζήκος 10, Παπαρούνης

Α.Λ.Φ.Α. 93΄: Τάγκας 4, Τραγουδάρας, Καλαμπαλίκης, Σταυρόπουλος 12, Ρέτζιος 3(1), Κουτρουμάνος 2, Γεωργάς, Τασούλης 10(2), Τσάσης 2, Ρηγογιάννης 6(2), Τασόπουλος 10(1), Καλύβας 2