Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Καναλάκι-Βίκος Σπάρτακος 53-83: Ένα "ξέσπασμα" στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Βίκος Σπάρτακο

Για 3 δεκάλεπτα το Καναλάκι μπόρεσε να αντισταθεί στον Βίκος Σπάρτακο, όμως ένα ασύλληπτο 36-10 επιμέρους των Γιαννιωτών στην τελευταία περίοδο ήταν ικανό ώστε να φτάσουν στο τελικό 83-53 διπλασιάζοντας τις νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Ο Νίκος Ρήγγας είχε σε καλή μέρα τον Σίμο Ιωακειμίδη με 17 πόντους, με τον Βασίλη Κολότσιο να βάζει 14 (οι 12 στο τελευταίο δεκάλεπτο), τον Γιάννη Αναγνωστάκη 13 και τον Ντίνο Σταρόπουλο 11. 11 είχε ο Σπύρος Μπαρτζώκας και από 10 οι Αλέξανδρος Ματσάγγας και Τάσος Χρήστου για το Καναλάκι.

Ο Βίκος Σπάρτακος με τους Ιωακειμίδη-Θώδη-Αναγνωστάκη βασικούς πυλώνες πήρε νωρίς διψήφιο προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 22-12. Το Καναλάκι αντέδρασε μειώνοντας με σερί 5-0 σε 22-17 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του coach Ρήγγα με ηγέτη τον Αναγνωστάκη κατάφεραν με επιμέρους 11-2 να χτίσουν διαφορά της τάξεως των 14 πόντων (33-19). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους Γιαννιώτες μπροστά με 35-24.

Οι Πρεβεζιάνοι έβγαλαν αντίδραση στην τρίτη περίοδο εκμεταλλευόμενοι και την έλλειψη συγκέντρωσης των φιλοξενούμενων καταφέρνοντας με πρωταγωνιστές του Ματσάγγα και Πάνου να μειώσουν ακόμα και στους 4 στο 30΄ (47-43).

Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά εξελίχθηκαν σε παράσταση για ένα ρόλο με τον Σπάρτακο να είναι σαρωτικός, καταφέρνοντας με επιμέρους 36-10 να φτάσει τελικά εύκολα στην κατάκτηση του δεύτερου ροζ φύλλου της σεζόν με 83-53.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γιαννιώτες δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Γιάννη Αγγελόπουλο λόγω τραυματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 24-35, 43-47, 53-83

Διαιτητές: Λογοθέτης- Θεοδοσόπουλος

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάι, Ματσάγγας 10(2), Ροντογιάννης, Κασκάνης 3(1), Μακρής 3(1), Χρήστου 10(2), Μπαρτζώκας 11, Κακιούζης 7, Δάσκαλος 3, Πάνου 6

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Τζελέπης 7(1), Νταβουλτζόπουλος, Κολότσιος 14(2), Αναγνωστάκης 13, Λαμπρόπουλος 7, Ιωακειμίδης 17(1), Αποστολίδης 2, Κύρκος, Πρεμέτης 3(1), Σταυρόπουλος 11(3), Δήμος 1, Θώδης 8