Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021

Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-48: Πρεμιέρα με ήττα στα Τρίκαλα οι Γιαννιώτες

Πρεμιέρα με ήττα σήμερα στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 64-48 από τον Αίολο/Γόμφοι Τρικάλων.

Οι Γιαννιώτες παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν μπροστά με +6 στο πρώτο δεκάλεπτο τελικά δεν κατάφεραν να έχουν τα ηνία μέχρι τέλους με αποτέλεσμα να έρθει το αρνητικό αποτέλεσμα, από μία ομάδα βέβαια ισχυρή που συγκαταλέγεται μεταξύ των φαβορί για άνοδο.

Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη ξεκίνησε καλά το παιχνίδι βρισκόμενη μπροστά με 16-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Τρικαλινοί βρήκαν τις απαντήσεις και με επιμέρους 20-11 το ημίχρονο έκλεισε με το 30-27 υπέρ τους.

Η διαφορά άνοιξε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σημείωσε μόλις 4 πόντους. Οι παίκτες του coach Φόρου βρήκαν ρυθμό επιθετικά και έχτισαν διαφορά 22 πόντων στο 30΄ (53-31).

Οι Γιαννιώτες δεν τα παράτησαν προσπαθώντας να ροκανίσουν, όμως ο Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων έφτασε στη νίκη με σκορ 64-48.

Δημήτρης Μάντζιος με 12 πόντους και Ντίνος Νικολόπουλος με 11 οι δύο διψήφιοι για το σύνολο του Σοφοκλή Τσουκανέλη. Ο πολύπειρος Μάκης Θέος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20, με τον Ιωάννου να προσθέτει 14 και τον Παππά 13.

Επόμενος αγώνας για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων την Κυριακή 24 Οκτωβρίου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο απέναντι στην έτερη ομάδα των Τρικάλων, τους Ικάρους.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 30-27, 53-31, 64-48

Διαιτητές: Μαραμής-Χρυσάφης-Γεωργούλης

Αίολος/Γόμφοι Τρικάλων (Φόρος): Ζώρζος, Τριανταφύλλου, Μόσιαλος 5(1), Παππάς 12(3), Χατζής, Τσιακάρας, Ιωάννου 14(1), Τσιγγενόπουλος, Κολότσιος, Ψύρρας 8(2), Θέος 20(3), Δέσπος 5

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Μπάθας): Γιωτάκης, Νικολόπουλος 11(2), Γυφτάκης 8(1), Μπαζάκας, Καννής 7(1), Βαγγέλης, Ιωαννίδης 3(1), Μάντζιος 12, Παππάς 2, Μητρόπουλος, Χρήστου, Ψάλτου 5