Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021

Φαίακας Κέρκυρας-Νικόπολη Πρέβεζας 58-87: Με "33άρα" του Κοντογιάννη εύκολη νίκη η Νικόπολη

Με τον Κοντογιάννη να σημειώνει 33 πόντους η Νικόπολη Πρέβεζας πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την Κέρκυρα επικρατώντας με 87-58 του Φαίακα σήμερα το μεσημέρι σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β΄ Ομίλου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Εκτός από τον Κοντογιάννη καλή εμφάνιση πραγματοποιήσαν ο Ζήκας με 14, και ο Τσιτσώνης με 12. Από τον Φαίακα Κέρκυρας πρώτος σκόρερ ήταν ο Στεμπάρι με 15, με τον Κέκο να προσθέτει 13 και τον Δρακωτό 12.

Η ομάδα του Σπύρου Πολίτη μπήκε στο ΕΑΚ Κέρκυρας αποφασισμένη και κατάφερε ήδη από το 10΄ να βρίσκεται στο +17 (25-8). Μάλιστα στο ημίχρονο είχε ουσιαστικά "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη καθώς προηγούνταν με 46-16 μετά από ένα εντυπωσιακό 21-8 επιμέρους σκορ.

Η εικόνα των παικτών του coach Δεσύλλα ήταν καλύτερη στην τρίτη περίοδο συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν τα απόλυτα αφεντικά (69-32 στο 30΄).

Το τελικό 87-58 έδωσε στους Πρεβεζιάνους τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν στο πρώτο τους φετινό παιχνίδι, μιας και στην 1η αγωνιστική είχαν ρεπό. Πλέον η Νικόπολη στρέφει την προσοχή της στο ματς της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στο Θρύλο Ιωαννίνων, ενώ ο Φαίακας Κέρκυρας θα αντιμετωπίσει τον Ιόνιο σε τοπικό ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 16-46, 32-69, 58-87

Διαιτητές: Νάκας-Ρούκας

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 6(1), Δρακωτός 12(2), Γκέκος 13(3), Μοσχοβίτης, Τσενέμπης 1, Κωνοφάος, Στεμπάρι 15, Κακαρούγκας 3(1), Μουρμούρης 8(1), Σέκκας, Τζιανούμης

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παπαχρήστος 5(1), Κοντογιάννης 33, Παπαγεωργίου, Τσιτσώνης 12(2), Κιτσαντάς 6(2), Ζαλοκώστας 4(1), Παπαμιχαήλ, Καλόγηρος 4, Παπίρης, Ζήκας 14, Δουβλής 9, Λιόντος