Κυριακή 4 Απριλίου 2021

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 46-72: "Έσπασε" το αήττητο του ΠΑΣ ο ανώτερος Παναθηναϊκός

φωτογραφία: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών γνώρισε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων ο ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 72-46 από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Έλενας Καπογιάννη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καταφέρνοντας από νωρίς να επιβάλλει το παιχνίδι της και να θέσει τις βάσεις για τη νίκη.
Οι γηπεδούχες σούταραν με μόλις 18.8% από το τρίποντο (6/32) και 34.4% από το δίποντο (11/32). Οι "Πράσινες" κυριάρχησαν στον τομέα των ασίστ με 21 έναντι μόλις 11 του ΠΑΣ και είχαν σε τρομερή μέρα την πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος, Chastity Reed, που σημείωσε 25 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ όντας η απόλυτη πρωταγωνίστρια του αγώνα. Από πλευράς ΠΑΣ double double είχε η Marte Grays με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 11 πρόσθεσε η Βανέσα Πανούση έχοντας όμως συνολικά 4/17 σουτ και μόλις 1 εύστοχο τρίποντο σε 11 προσπάθειες.

Οι φιλοξενούμενες φάνηκαν να έχουν μεγαλύτερο βαθμό συγκέντρωσης στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου και με πρωταγωνίστριες τις Morgan και Reed κατάφεραν να προηγηθούν με 13-4 στο 5΄. Η αμυντική νωθρότητα του ΠΑΣ συνέβαλε ώστε παίκτριες κλειδιά του Παναθηναϊκού να "ζεσταθούν" επιθετικά από νωρίς, με τη μεν Morgan να ξεκινά τον αγώνα με 2/2 τρίποντα και τη δε Reed να γίνεται διψήφια ήδη από τα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά (11 πόντοι). Η Grays προσπαθούσε για τις γηπεδούχες προκειμένου να μειωθεί η διαφορά, με το σκορ στο 10΄ να είναι 22-13 έπειτα από buzzer beater δίποντο της Πανούση που "ροκάνισε" το "πράσινο" προβάδισμα. Καθοριστική η παρουσία και της πανύψηλης και πολύπειρης Leuchenka στον τομέα των ριμπάουντ έχοντας κατεβάσει ήδη 5.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας σε double score (32-16 στο 13΄). Το δίδυμο ψηλών Reed-Leuchenka έκανε θραύση, ο ΠΑΣ δυσκολεύονταν πάρα πολύ στο επιθετικό κομμάτι (μόλις 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +25 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (44-19 στο 20΄). 21 πόντους και 7 ριμπ. η Reed σε μόλις 20΄, με την Αμερικανίδα να κάνει τη διαφορά στο παρκέ του Νέου Κλειστού.

Το πρώτο καλάθι του τρίτου δεκαλέπτου ήρθε μετά από ωραία reverse κίνηση και καλάθι με το αριστερό χέρι από την αρχηγό του ΠΑΣ, Ντίνα Σαρηγιαννίδου. Η Λύμουρα εν συνεχεία τιμώρησε την παθητική άμυνα των γηπεδούχων καθώς σε δύο συνεχόμενες φάσεις την άφησαν ελεύθερη να εκτελέσει πίσω από τα 6,75 (21-50). Η διαφορά συνέχιζε να ανοίγει και να φτάνει ακόμα και στο +31 (58-27) με τον ΠΑΣ να επιμένει πολύ στο μακρινό σουτ παρά το άσχημο ποσοστό του. Grays και Βιντσιλαίου έδωσαν τις μάχες τους στο "ζωγραφιστό" προσπαθώντας τα μέγιστα με το πάθος τους προκειμένου να πέσει η διαφορά, όμως οι περισσότερες παίκτριες του Παναθηναϊκού βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση  με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 61-32. Η διαφορά στις ασίστ σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα ήταν εμφανής υπέρ του "τριφυλλιού" (19-8).

Με σερί 5-0 ο ΠΑΣ μείωσε σε 61-36 στο 31΄, όμως ήταν η σειρά της Καλαμπάκου προκειμένου να σημειώσει συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το 67-38 στο 34΄. Τα τελευταία 5΄ λεπτά ήταν μια καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες να δώσουν αρκετό χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριες που είχαν στις αποστολές τους, με τον coach Δουβίτσα να χρησιμοποιεί τις Χρηστάκη και Πάφη και την coach Καπογιάννη τις Ζιάκα, Σκουμπάκη και Ζαρρή. Τελικό σκορ 72-46 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να γνωρίζει την πρώτη του ήττα και να έχει ρεκόρ 4-1. Για τον Παναθηναϊκό ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη του και βρίσκεται στο 5-1. Επόμενος αγώνας για τον ΠΑΣ την ερχόμενη Τετάρτη, εκτός έδρας, κόντρα στον Ο.Α. Χανίων.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 19-44, 32-61, 46-72

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Λουλουδιάδης-Κοϊμτζόγλου

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Πανούση 11(1), Σαρηγιαννίδου 4, Ντάλα, Κατσαμούρη 4, Grays 15(3), Brown 5 (1), Πάφη, Χρηστάκη, Βιντσιλαίου 7(1)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη-Ζιάκας): Reed 25(1), Morgan 11(3), Χελιώτη 5, Μούλη 2, Λύμουρα 6(2), Καλαμπάκου 9(3), Κωτούλα 1, Δίελα 2, Ζαρρή, Ζιάκα 2, Σκουμπάκη 1, Leuchenka 8 (11 ριμπ., 5 ασίστ)