Δευτέρα 5 Απριλίου 2021

Α1 Γυναικών: Πανηγύρισαν οι φιλοξενούμενοι στην 7η αγωνιστική

φωτογραφία: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Η 7η αγωνιστική ανήκει ήδη στο παρελθόν στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, με τα φαβορί να επικρατούν και τον ΠΑΣ Γιάννινα να γνωρίζει την παρθενική του ήττα στη φετινή σεζόν.

Ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στον ενισχυμένο Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα με 72-46. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τις Γιαννιώτισσες μιας και το επιμέρους σκορ ήταν 22-6 με αποτέλεσμα οι "Πράσινες" να χτίσουν ήδη από το ημίχρονο ένα +25. Η Marte Grays είχε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, όμως αυτή που αναμφίβολα έδωσε παράσταση στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων ήταν η Chastity Reed του Παναθηναϊκού έχοντας 25 πόντους με 10/14 σουτ και 10 ριμπάουντ.

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στη Λευκάδα κόντρα στη Νίκη με το τελικό 110-43 να μην αφήνει πολλά περιθώρια κριτικής. Απόλυτη η κυριαρχία των "Ερυθρολεύκων" με τους αριθμούς να είναι εντυπωσιακοί: 66.7% δίποντο, 41.4 τρίποντο, 52 ριμπάουντ έναντι μόλις 27 της Νίκης, 33 ασίστ και 14 κλεψίματα. Fontaine και Σταμολάμπρου σταμάτησαν στους 19 πόντους, από 15 είχαν οι Σταμάτη και Αλεξανδρή, 14 η Davis και 11 μαζί με ισάριθμα ριμπάουντ η Kostowicz. Μόνο η Πολυμένη ήταν διψήφια από πλευράς Νίκης με 16 , όμως είχε μόλις 5/20 σουτ.

Με την Mayo να είναι σε μεγάλα κέφια σταματώντας στους 30 πόντους ο ΠΑΟΚ πέρασε με 66-65 από την έδρα των Εσπερίδων Καλλιθέας φτάνοντας τις 4 νίκες. Η Madden με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν επίσης καθοριστική για την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού. Στο 1-5 το ρεκόρ των Εσπερίδων που γνώρισαν την 4η διαδοχική τους ήττα.

Τέλος, ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου, που δεν έχει καμία ξένη αθλήτρια στο ρόστερ του, συνεχίζει να εντυπωσιάζει καθώς κατάφερε να φτάσει στην 3η σερί νίκη του, αυτή τη φορά επικρατώντας με 66-48 της Ελευθερίας Μοσχάτου. Βαμβακά και Θεοδωρομανωλάκη οι πρώτες σκόρερ με 15 πόντους για τις νικήτριες.

10. Ελευθερία Μοσχάτου 5 (0-5)

*ΠΑΣ Γιάννινα και Ελευθερία Μοσχάτου και Δάφνη Αγ. Δημητρίου έχουν 2 αγώνες λιγότερους

**Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Ο.Α. Χανίων, ΠΑΟΚ, ΕΦΑΟ Ζωγράφου και Εσπερίδες Καλλιθέας έχουν από 1 αγώνα λιγότερο