Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021

Δάφνη Αγίου Δημητρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 63-68: Σα να μην πέρασε μια μέρα!

Διόλου επηρεασμένος από την μεγάλη αποχή από τα παρκέ δε φάνηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα και συνεχίζοντας από εκεί που το είχε αφήσει πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, κατάφερε να πάρει σπουδαίο "διπλό" σήμερα το απόγευμα στην Αθήνα, επικρατώντας στην έδρα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με σκορ 68-63. Μεγάλες πρωταγωνίστριες για τον ΠΑΣ οι δύο νεοφερμένες Αμερικανίδες, Randi Brown και Martè Grays, που έδειξαν να προσαρμόζονται πολύ γρήγορα στα "θέλω" του προπονητή τους έχοντας από 25 και 22 πόντους αντίστοιχα. Κομβική η παρουσία της Σταυριανής Βιντσιλαίου που άγγιξε το double double έχοντας 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Νωθρό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα καθώς έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια μάλιστα διαφορά (12-2 στο 4΄). Με τη Brown να δείχνει από την πρώτη στιγμή την ποιότητά της στο επιθετικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (16-15). Η Αμερικανίδα guard ήταν το σημείο αναφοράς σημειώνοντας 9 μαζεμένους πόντους. Τελικά η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τη Δάφνη στο +2 (17-15).

Με δίποντο της "καυτής" Randi Brown ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε σε 17-17 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με το πρώτο γιαννιώτικο προβάδισμα στην αναμέτρηση να έρχεται δια χειρός Σταυριανής Βιντσιλαίου (19-17). Μάλιστα, το σύνολο του coach Δουβίτσα άρχισε σταδιακά να επιβάλει το παιχνίδι του καταφέρνοντας να χτίσει ένα +5 (26-21) 5΄ λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Τα κορίτσια του Αντώνη Μπουμπού είχαν τις απαντήσεις και με σερί 9-0 ανέκτησαν την πρωτοπορία (30-26 στο 18΄). Οι δύο "μονομάχοι" πήγαν στα αποδυτήρια με την αθηναϊκή ομάδα μπροστά με 35-30. Πονοκέφαλος στο πρώτο ημίχρονο η παρουσία της Cassidy Mihalko η οποία μέτρησε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα. Για τον ΠΑΣ 13 είχε η Randi Brown. Τα 7 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων προκάλεσαν θέματα στην άμυνα του ΠΑΣ (20-15 συνολικά), με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με αρκετά καλό ποσοστό από το δίποντο (55%). Η αστοχία όμως των φιλοξενούμενων από τη γραμμή των 6,75 αποτυπώνονταν πλήρως στο πενιχρό 18,4% (2/11).

Παρά το +8 που προηγήθηκε η Δάφνη μετά το τρίποντο της Γκριντζά, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αποφασισμένος να παρουσιαστεί πολύ καλύτερος, κυρίως αμυντικά, και αυτό πέτυχε. Η Brown συνέχισε ορεξάτη να τραβά την ομάδα της επιθετικά, με τις Γιαννιώτισσες να ανακτούν τα ηνία με βραχεία κεφαλή (39-38). Σε εκείνο το σημείο άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και η έτερη Αμερικανίδα, Martè Grays, η οποία με 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε κεντρική φιγούρα του ΠΑΣ βοηθώντας τον τα μέγιστα να φτάσει σε διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος της περιόδου (54-44). 24-11 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου, με την άμυνα της ομάδας του Δουβίτσα να "σφίγγει" και να μην αφήνει περιθώρια στις γηπεδούχες.

Με γρήγορο σερί 7-0 η Δάφνη Αγ. Δημητρίου αποδείχτηκε "σκληρό καρύδι" μειώνοντας στον πόντο (54-53 στο 32΄).  Όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αποφασισμένος και δε θα επέτρεπε σε καμία περίπτωση να "γλιστρήσει" το ροζ φύλλο μέσα από τα χέρια του. Με την Σταυριανή Βιντσιλαίου να βγαίνει μπροστά βοηθώντας σημαντικά την ομάδα της, η διαφορά έφτασε στο +9 (64-55). Η Δάφνη μείωσε με μπροστάρισσα την Καρακασίδου στους 3 (64-61), όμως καλάθι της MVP του αγώνα, Brown έδωσε ξανά στον ΠΑΣ αέρα 5 πόντων (66-61). Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία στο σκορ μέχρι να ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της λήξης. Τελικό σκορ 68-63 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα κάνοντας το 4/4 και πλέον ετοιμάζεται για σούπερ ντέρμπι κορυφής την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 35-30, 46-54, 63-68

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Κανελλόπουλος-Ρίζος

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζανετάτου 4, Καρακασίδου 11(1), Γεροστεργίου 5(1), Mihalko 21(3), Τσίκα, Chenaklieva 12 (11 ριμπ.), Γκριτζά 10(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 8(1), Σαρηγιαννίδου, Ντάλα, Κατσαμούρη, Grays 22 (6 ριμπ.), Brown 25(2), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου 13 (8 ριμπ.)