Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020

Λέων Μεσολογγίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-82: Βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε τη νίκη

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικρατώντας εκτός έδρας του Λέοντα Μεσολογγίου με 82-64.

Αμφίρροπος αγώνας στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (21-19 ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στο 10΄, 43-41 μπροστά και στο ημίχρονο), όμως οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους και με επιμέρους 39-23 κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

26 πόντοι για τον τρομερό Σίμο Ιωακειμίδη, 22 για τον εξίσου σημαντικό Δημήτρη Μάντζιο και 13 από τους Βασίλη Κολότσιο και Χρήστο Καννή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν σε κέφια τον Γεωργούλα όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ (21-19 στο 10΄). Έτσι κύλισε και η δεύτερη περίοδος, με τους παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη να προσπαθούν να βρουν ρυθμό επιθετικά και σε ένα σημείο να το καταφέρνουν, όμως ήταν κακοί στην άμυνα. Παρόλα αυτά διατηρούσαν αυτό το +2 (43-41 στο 20΄).

Οι Γιαννιώτες έχουν μεγαλύτερο βάθος και ποιότητα στο ρόστερ τους και αυτό άρχισε σιγά σιγά να φαίνεται στο παρκέ του ΔΑΚ Μεσολογγίου. Η άμυνα έσφιξε με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να δέχεται μόλις 11 πόντους, ο Μάντζιος άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο επιδραστικός παίρνοντας πολλές επιθέσεις και το δεκάλεπτο τελείωσε με 59-52 υπέρ του ΑΓΣ Ιωαννίνων. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αντωνίου ήταν πολύ καλός στο αμυντικό κομμάτι περιορίζοντας τον Γεωργούλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, ο Ιωακειμίδης συνέχιζε να "πυροβολεί", ο  Μάντζιος έδειξε ότι αρχίζει να βάζει και το τρίποντο στο ρεπερτόριό του και το παιχνίδι τελείωσε αφού ο ΑΓΣ Ιωαννίνων είχε κλειδώσει με την εξαιρετική του άμυνα τους γηπεδούχους. Τελικό σκορ 82-64 με τους Γιαννιώτες να στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής απέναντι στους Γόμφους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-43, 52-59, 64-82

Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Γεωργούλας 15(2), Λειβαδάς 14(3), Τσαπατώρης 11(3), Ξηρός 11(1), Παπαθανασόπουλος 2, Σταμούλης Γ. 9(1), Σταμούλης Χ. 2

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Σιδηρόπουλος, Νταβουλτζόπουλος 8, Κολότσιος 13(3), Καννής 13, Αντωνίου, Ιωακειμίδης 26(3), Αποστολίδης, Μάντζιος 22(2), Στύλος, Γιωτάκης, Φίλιος, Παππάς