Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020

Φαίακας Κέρκυρας-Ιόνιος 58-79: Αρχηγού παρόντος!

Επιστροφή στις νίκες σήμερα το απόγευμα για τον Ιόνιο ο οποίος έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον αρχηγό του, Στέφανο Νεδέλκο (30 πόντοι), κυριάρχησε στο τοπικό ντέρμπι με τον Φαίακα Κέρκυρας, επικρατώντας με 79-58.

Ο Ιόνιος ήταν το φαβορί πριν την έναρξη του παιχνιδιού και αυτό πιστοποιήθηκε και στο παρκέ καθώς ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο. Οι παίκτες του Παναγιώτη Κοντογιάννη πετούσαν "φωτιές" επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας 49 πόντους.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Φαίακα για τον Ηλία Κουγιουμτζίδη που επέστρεψε για να κοουτσάρει το νεανικό σύνολο της κερκυραϊκής ομάδας.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, όπως ήταν φυσιολογικό, με τον Ιόνιο να έχει ένα +4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-10). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ καταφέρνοντας να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (30-23).

Ένας καταιγιστικός Ιόνιος βγήκε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με τους Μαγκανά και Νεδέλκο να πετυχαίνουν μαζί 18 πόντους το σύνολο του Κοντογιάννη κατάφερε να αποσπαστεί με 23 στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-36).

Το +23 του Ιονίου ήταν πολύ δύσκολο να ανατραπεί, με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, με ένα από τα φαβορί του Βορείου ομίλου, τον Ιόνιο, να φτάνει εύκολα στο τελικό 79-58 και τη 2η νίκη της χρονιάς. Για τον Φαίακα ήταν η 2η ήττα σε 2 παιχνίδια.

Να σημειώσουμε ότι εκτός από τον Νεδέλκο ο Παπαδόπουλος με 15 και Μαγκανάς με 13 ξεχώρισαν για τους νικητές. Μακρίδης με 16 ο πρώτος σκόρερ του Φαίακα, με τους Τσιτσέ και Βαμβακούση να ακολουθούν με 12 και 11 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 23-30, 36-59, 58-79

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Φαίακας Κέρκυρας (Κουγιουμτζίδης-Κοκαβέσης): Στεμπάρι, Τσιτσές 12, Τσενεμπης Π. 1, Τσενέμπης Γ. 2, Αλεξάκης 8, Μακρίδης 16(2), Βλάσης 8(2), Σκούρτης, Βαμβακούσης 11, Τσιαμούρης, Κασόγλου

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Κατέχης, Χρήστου, Νεδέλκος 30(3), Γεωργακόπουλος 3, Σπιτιέρης 3, Παπαγκίκας 4, Περούλης Α. 6(1), Κουτσομύτης, Κάντας 5(1), Παπαδόπουλος 15(1), Μαγκανάς 13(2)