Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 87-67: Ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά "Bread Factory"

η ομαδική φωτογραφία μετά το τέλος του αγώνα- φώτο: Νίκος Ζήνας

Με ήττα απέναντι στον ισχυρό Ολυμπιακό με σκορ 87-67 ολοκλήρωσε την παρουσία του στο τουρνουά "Bread Factory" ο ΠΑΣ Γιάννινα. Η κούραση ήταν δεδομένη για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα μετά από τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια απέναντι σε Εσπερίδες Καλλιθέας και Ελευθερία Μοσχάτου. Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΣ η Samantha Cooper με 19 πόντους, 13 είχε η Αγγελική Βιντσιλαίου και 11 η Ντίνα Σαρηγιαννίδου.

Ο Νίκος Δουβίτσας ξεκίνησε τον αγώνα με τις Panousis-Βιντσιλαίου-Σαρηγιαννίδου στην περιφέρεια και δίδυμο ψηλών τις Cooper Κατσαμούρη, με στόχο να ματσάρει τα ύψη των Σπυριδοπούλου και Reimer. Με την πιεστική άμυνα και την Σταμολάμπρου να κάνουν τη διαφορά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-3 στην αρχή της πρώτης περιόδου με τον coach Δουβίτσα να καλεί γρήγορα το πρώτο time out. Η Cooper έκανε ότι μπορούσε επιθετικά για να βοηθήσει όμως ο ΠΑΣ έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα οι "ερυθρόλευκες" να χτίσουν διαφορά 10 πόντων (18-8). Ο ΠΑΣ είχε τις λύσεις καθώς με σερί 5-0 μείωσε σε 18-13,  όμως η ομάδα του Παντελάκη με πρωταγωνίστρια την Νικολοπούλου έτρεξε σερί 9-0 κάνοντας το 27-13. Η διεθνής guard είχε τους 6 από τους 9 πόντους της ομάδας της. Cooper με 2/2 βολές και Panousis με ένα σουτ από μέση απόσταση μείωσαν σε 27-17. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-17 μετά από όμορφο pick and roll Σταμάτη-Kostowicz.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό με την κόπωση από τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια να είναι εμφανής για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η άμυνα του Ολυμπιακού δυσκόλεψε πολύ τις Γιαννιώτισσες. Μπορεί η Vendrell με τρίποντο να έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (29-20), όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν σερί 10-0 με το σκορ να γίνεται 39-20. Ο coach Δουβίτσας έψαχνε τις λύσεις προκειμένου η ομάδα του βρει κάποια καλάθια, με την Βιντσιλαίου να προσπαθεί με το πείσμα της να τραβήξει το κουπί. Τελικά η εμπειρία του Ολυμπιακού φάνηκε σε πολλά σημεία του δεκαλέπτου με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 52-28 υπέρ των "ερυθρόλευκων".

Σαφώς καλύτερη εικόνα παρουσίασε ο ΠΑΣ Γιάννινα στη συνέχεια του αγώνα βρίσκοντας καλό ρυθμό επιθετικά. Η Κατσαμούρη ανέβασε στροφές όμως ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο της πολύπειρης Σταμάτη την παίκτρια που θα τραβούσε το σκορ. Στο 26΄ οι γηπεδούχες είχαν μία καλή διαφορά (69-43), με τον ΠΑΣ με σερί 5-0 και πρωταγωνίστρια την Αγγελική Βιντσιλαίου να μειώνει σε 69-48. Το σκορ στο 30΄ ήταν 73-48.

Καλός ήταν ο ΠΑΣ και στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά όπου το επιμέρους σκορ ήταν 19-14 υπέρ του. Σαρηγιαννίδου-Cooper και Panousis βελτίωσαν εν πολλοίς την εικόνα της ομάδας, με την Kostowicz να κάνει τη διαφορά στο ζωγραφιστό για τον Ολυμπιακό έχοντας 8 πόντους. Τελικό σκορ 87-67 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ολοκληρώνει την παρουσία του στο τουρνουά "Bread Factory" με 1 νίκη και 2 ήττες.

Ο coach του ΠΑΣ Γιάννινα, Νίκος Δουβίτσας, μετά το τέλος του αγώνα σε δηλώσεις του προανήγγειλε την άφιξη της 3ης ξένης αθλήτριας που θα ενισχύσει ακόμα περισσότερο την ομάδα και θα αποτελέσει το τελευταίο κομμάτι στο πάζλ.