Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020

IBC-Πιερικός Αρχέλαος 74-59: Με άμυνα για σεμινάριο κατέκτησε την 3η νίκη

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στην Προκριματική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, το IBC κατάφερε να κατακτήσει την 3η νίκη του, απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο με 73-59. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Χαντζάρα με 25 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα, με τον Ζάψα να είναι επίσης σε καλή μέρα με 21 και τον Γκλίναβο να προσθέτει 10. Αγωνίστηκαν και οι 10 παίκτες που βρισκόταν στην αποστολή του της ομάδας.

Το IBC ήταν αποφασισμένο να αφήσει πίσω του τη χθεσινή ήττα από τον Κεραυνό Λάρισας και το έκανε πράξη στο γήπεδο. Στο 10΄ προηγήθηκε με 23-15 με τον Χαντζάρα να έχει τους 11 από τους 23 πόντους των Γιαννιωτών. Ζάψας και Χήτας μπήκαν για τα καλά στην εξίσωση επιθετικά στη συνέχεια του αγώνα με την ομάδα του Μπάθα να φτάνει στο ημίχρονο με ένα προβάδισμα 6 πόντων (43-37 στο 20΄).

Ζάψας και Χαντζάρας συνέχισαν να έχουν κέφια παίρνοντας στις πλάτες τους το IBC στην τρίτη περίοδο (μαζί είχαν τους 14 από τους 18 πόντους). Το σκορ στο 30΄ ήταν 61-52 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας με την άμυνα των Γιαννιωτών να κάνει τη διαφορά (μόλις 7 πόντους δέχτηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο) και το τελικό 74-59 να βελτιώνει το ρεκόρ στο 3-1.

Επόμενο παιχνίδι για το IBC αύριο στις 12:30 κόντρα στον Πανσερραϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-37, 61-52, 74-59

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Μπαχτσεβάνογλου

IBC (Μπάθας-Χαντζάρας): Μπότσιος, Γκλίναβος 10, Μαρτζούκος 2, Κωτσόβολος, Μπαρτζώκας 5, Χαντζάρας 25(4), Ζάψας 21, Αθανασόπουλος 4, Μπαλτογιάννης, Χήτας 7

Πιερικός Αρχέλαος (Φωκάς-Ξηρομερίτης): Γαράκης 8, Καρυπίδης 19(1), Τσαλμπούρης 14(1), Γιαλένιος 1, Κιτσούλης, Παροϊσιάδης 2, Γκατζάς 4(1), Μπαρλιάκος 5(1), Ξηρομερίτης, Πουτσίκης 6(1)