Τετάρτη 15 Ιουλίου 2020

IBC-Κεραυνός Λάρισας 65-86: Πρώτη ήττα στη Θεσσαλονίκη για τους Γιαννιώτες

Την πρώτη του ήττα στην προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων γνώρισε το IBC καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι στον ανώτερο Κεραυνό Λάρισας χάνοντας με 86-65. Απίστευτα πράγματα από τον Μπόρση που σημείωσε 41 πόντους από πλευράς Θεσσαλών. Για την ομάδα του Μιχάλη Μπάθα πολύ καλή απόδοση είχε ο Μπαρτζώκας με 26 πόντους, με τον Ζάψα να τον ακολουθεί έχοντας 16 και τον Χαντζάρα να προσθέτει 15.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εξαιρετικό ρυθμό επιθετικά με το σκορ στο 10΄ να είναι 28-21 υπέρ του συνόλου του Κουτρούλη. Οι ρυθμοί έπεσαν στη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες του Μπάθα με επιμέρους σκορ 12-10 να "ροκανίζουν" τη διαφορά (38-33 ο Κεραυνός στο ημίχρονο).

Η συνέχεια του αγώνα δεν ήταν η κατάλληλη όμως για τους Γιαννιώτες καθώς ο Κεραυνός Λάρισας με τους Μπόρση Πανάγο και Αργυρούλη μπροστάρηδες άρχισε να "πετάει φωτιές" επιθετικά σημειώνοντας 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά άνοιξε κοντά στους 20 πόντους (68-49 στο 30΄) και φαινόταν δύσκολα να υπάρξει ανατροπή του σκηνικού.

Τελικά το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα όμως οι δύο προπονητές είχαν τη δυνατότητα να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Τελικό σκορ 86-65 με τον Κεραυνό Λάρισας να κάνει το 3Χ3 και το IBC να έχει πλέον 2 νίκες σε 3 αγώνες.

Επόμενο παιχνίδι για τους Γιαννιώτες αύριο στις 16:30 απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 33-38, 49-68, 65-86

Διαιτητές: Δέλλας-Δικταπανίδης

IBC (Μπάθας-Παπαδόπουλος): Μπότσιος, Εμβαλωτής, Γκλίναβος 6, Μαρτζούκος, Κωτσόβολος, Μπαρτζώκας 26(1), Χαντζάρας 15(3), Ζάψας 16(1), Αθανασόπουλος, Μπαλτογιάννης, Χήτας 2

Κεραυνός Λάρισας (Κουτρούλης-Πάκας): Τσαλαβάρας 8, Ντάμπουρας, Αλέξης 5(1), Κίτσιος, Γιακούλας 4, Σκουντόπουλος, Στραβοκώστας, Μπόρσης 41(5), Αργυρούλης 10, Σδούγκας, Μάννης, Πανάγος 18(3)