Παρασκευή 24 Ιουλίου 2020

Αρίων Ξάνθης-ΑΓΣ Ιωαννίνων 71-60: "Έπεσε" μαχόμενος στο τελευταίο παιχνίδι

Την ήττα με σκορ 71-60 γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στο τελευταίο του παιχνίδι στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στη Νεάπολη Θεσσαλονίκης. Παρά το γεγονός ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι Γιαννιώτες ήταν πίσω στο σκορ, κατάφεραν στο τέταρτο δεκάλεπτο να ισοφαρίσουν σε 60-60 όμως αυτό δεν έφτανε καθώς με 11-0 σερί ο Αρίων πήρε τη νίκη. Χαρίτος με 22 ο κορυφαίος για το σύνολο του Εξαρχόπουλου, με τον Παππά να ακολουθεί με 14 και τον Τζουβάρα με 12.

Μπορεί ο Χαρίτος να τραβούσε επιθετικά το κουπί έχοντας 7 πόντους, όμως ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν κακός στο αμυντικό κομμάτι με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 20-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Απίστευτα εύστοχος σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου ο Αρίων σημειώνοντας 9 τρίποντα. Ρούμογλου και Χριστοφορίδης έκαναν τη ζημιά στον ΑΓΣ Ιωαννίνων έχοντας 14 με 4 τρίποντα ο πρώτος και 11 με 3 τρίποντα ο δεύτερος. Η διαφορά άνοιξε στο +11 στο 20΄ (37-26). Για τους Γιαννιώτες ο Χαρίτος ήταν ο κινητήριος μοχλός στην επίθεση με 12.

Διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασαν οι παίκτες του Εξαρχόπουλου στο τρίτο δεκάλεπτο. Βελτιώνοντας την άμυνά τους και βρίσκοντας στο πρόσωπο του Τζουβάρα έναν ακόμη επιθετικό πόλο, κατάφεραν με επιμέρους 19-13 να μειώσουν σε 50-45 στο 30΄. Χαρίτος και Τζουβάρας είχαν τους 14 από τους 19 πόντους της ομάδας τους.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60 όμως η αντίδραση του Αρίωνα ήταν άμεση. Σερί 11-0 έτρεξαν οι Ξανθιώτες μέχρι το τέλος του αγώνα φτάνοντας στο 71-60 και τη νίκη.

Με ρεκόρ 2 νίκες και 3 ήττες ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων ο ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 37-26, 50-45, 71-60

Αρίων Ξάνθης (Παπαδόπουλος-Σιδηρόπουλος): Παπαδόπουλος, Παπαϊωάννου, Αμοιράς 17(1), Μπουτζικούδης, Καλλίδης 8(2), Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 14(3), Ρούμογλου 18(4), Γκαγκαλίδης 2, Βαλασίδης, Ζαρωτιάδης 6, Λαμπρόγλου 6

ΑΓΣΙ (Εξαρχόπουλος-Κασιούμης): Πάνος 6, Χαρίτος 22(4), Τζουβάρας 12(2), Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός, Γεωργονίκος 6, Λυγούρας, Συκοβέλης, Μήτταρης, Χρήστου, Παππάς 14(1)