Σάββατο 7 Μαρτίου 2020

Καναλάκι-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 81-43: Με σαρωτική εμφάνιση παρέμεινε στην κορυφή

Μία ακόμα επιβλητική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του το Καναλάκι του Λευτέρη Τζομάκα καθώς επικράτησε πολύ εύκολα του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 81-43 διευρύνοντας το νικηφόρο σερί του στα 13 παιχνίδια. Ο coach Τζομάκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με τον Κρικώνη να είναι πρώτος σκόρερ με 14, τον Μπαρτζώκα να προσθέτει 12 και τον Γάκη 11. Σωτηρίου με 13, Γραμόζης με 12 και Μπέζας με 11 οι τρεις που ξεχώρισαν για τον Πρωτέα του Σπύρου Αλεξίου.

Βασιζόμενο επιθετικά στην τριπλέτα των Κασκάνη, Κρικώνη, Μπαρτζώκα, το Καναλάκι προηγήθηκε με 19-9 στο 10΄, με το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου να είναι ακριβώς το ίδιο (19-9) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου στο 38-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Καταιγιστική στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τζομάκα καθώς με επιμέρους σκορ 30-8 κατάφερε να πάρει μία τεράστια διαφορά στο 30΄ (68-26) και να τελειώσει ουσιαστικά νωρίς νωρίς το παιχνίδι. Τελικό σκορ 81-43 με τους Πρεβεζιάνους να παραμένουν στην κορυφή βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 16-1. Ο Πρωτέας μετά τη σημερινή του ήττα βρίσκεται στο 7-10. Η τελευταία αγωνιστική που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο περιλαμβάνει για το μεν Καναλάκι αγώνα στα Γιάννενα επί του ΑΓΣΙ (U 20), για το δε Πρωτέα εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Σπάρτακο.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 38-18, 68-26, 81-43

Διαιτητές: Τσίγας-Γαληνάς

Καναλάκι (Τζομάκας): Νιφόρος 2, Γάκης 11(3), Κρικώνης 14, Τάτσης, Κασκάνης 9(3), Σταύρου 6, Γεωργάκης 3, Γείτονας 9(1), Μπαρτζώκας 12, Ιωάννου 7, Πάνου 8

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Γραμόζης 12(1), Παππάς 2, Δήμος 5(1), Μπέζας 11(1), Σωτηρίου 13, Κόρος