Σάββατο 7 Μαρτίου 2020

Α.Γ.Ο.Φ.-Αίας Άρτας 64-54: Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή ο Α.Γ.Ο.Φ.

Με τους Σπύρο Μάλλιο και Γιάννη Ντούσκο να πραγματοποιούν εξαιρετικές εμφανίσεις έχοντας από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ο Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη επικράτησε με 64-54 του Αίαντα Άρτας, φτάνοντας τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Καλό παιχνίδι και από τον Κακατσίδη που είχε 10 πόντους. Παπαμιχαήλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ο καλύτερος των Αρτινών.

Οι παίκτες του Χαντέλη ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι προηγούμενοι με 23-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως την απάντηση και με επιμέρους 17-9 κατάφεραν να έχουν τα ηνία με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (33-32 στο 20΄).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο και οι εναλλαγές στην πρωτοπορία ήταν πολλές. Η ομάδα του Χαντέλη ήταν μπροστά με +3 στο 30΄ (46-43). Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία 10 λεπτά καταφέρνοντας να κατακτήσουν τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-33, 46-43, 64-54

Διαιτητές: Βίνης-Κληματάς

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Σιαφάκας 6, Ανδρέου 2, Καραγιάννης, Χασκής, Μάλλιος, 22, Δούβλης 2, Μπίρης 2, Κακατσίδης 10, Ντούσκος 20

Αίας Άρτας (Χρήστου): Παπαμιχαήλ 20(1) 10ριμπ., Τσιλιγιάννης Θ. 9 (5 ριμπ.), Κώστας 8 (4 ριμπ.), Μπούγιας 6(1), Φορτοτήρας 5, Γκολομάζος 4, Τσαμπάς 2, Παπαχρήστου, Τσιλιγιάννης Δ., Βαρδιάς, Τσίκος