Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020

Παραμυθιά-Σπάρτακος (U 20) 57-36: Βάτσιος-Μπάμπος-Τάχιας έδωσαν την άνετη νίκη στην Παραμυθιά

Την 9η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε η Παραμυθιά απέναντι στον Σπάρτακο (U 20) με σκορ 57-36. Κορυφαίος για την ομάδα του Πέτρου Κωστίδη ο Βάτσιος με 20 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μπάμπο με 17 και Τάχια με 13. Μοναδικός διψήφιος των Γιαννιωτών ήταν ο Δήμος με 13.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά πάτησε ουσιαστικά το γκάζι η Παραμυθιά καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 29-15 να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του με την Παραμυθιά να προηγείται με 16-13 στο τέλος του. Οι γηπεδούχοι παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να έχουν ένα +7 στη λήξη του ημιχρόνου (28-21).

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά κυμαίνονταν σταθερά γύρω στους 10 πόντους με το διψήφιο προβάδισμα να έρχεται στο 30΄ με το σκορ στο 43-30 υπέρ των παικτών του Κωστίδη. Μονόλογος των γηπεδούχων τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με το τελικό 57-36 να σηματοδοτεί το 9ο ροζ φύλλο της σεζόν για την Παραμυθιά.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-21, 43-30, 57-36

Διαιτητές: Βίνης-Πλιάκος

Παραμυθιά (Κωστίδης): Ανδρέου, Κούρτης, Ντάγκας 2, Τάχιας 13(3), Κατσής 2, Τσούπης, Βάτσιος 20(1), Ζαφειράκης 3(1), Ρεσβάνης, Μπάμπος 17(1), Φάτσιος

Σπάρτακος U 20 (Καΐκας): Περτζεμλίδης, Κίτσιος, Καρβούνης, Κλεισούρας, Βαράκας 6, Τούλιας 3, Σοσώνης 4, Γκιώνης, Κωστής 2, Δήμος 13(1), Τσίγκας 7, Στεργίου 1