Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020

Πύρρος Αρταίων-Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" 54-55: Ήττα στο τοπικό ντέρμπι με σουτ "μαχαιριά" στο τέλος για τον Πύρρο

Την νίκη με σκορ 55-54 πανηγύρισε ο Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Πύρρο Αρταίων έχοντας κορυφαίους τους Νούτσο και Αναγνώστου με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Δημητρίου, Κότσικας και Χίντζιος ξεχώρισαν για την ομάδα του Κωσταπαππά με 16, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το δελτίο τύπου του Πύρρου Αρταίων:

Κακό παιχνίδι από τους παίκτες μας και ήττα για το αντρικό τμήμα με 54-55. Στο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ,  με τους παίκτες μας να είναι απελπιστικά άστοχοι απέναντι στην κλειστή άμυνα ζώνης της Άνω Πόλης. Στην άμυνα με πίεση στην μπάλα κατορθώσαμε να τρέξουμε στον αιφνιδιασμό, πετυχαίνοντας μερικά εύκολα καλάθια.

Στο γ’ δεκάλεπτο, υπήρχε βελτίωση στην ομαδική άμυνα, ενώ στην επίθεση η καλή κυκλοφορία της μπάλας έδωσε εύστοχα σουτ από μακριά και προβάδισμα με 10 πόντους (44-34). Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο η χαλάρωση στην άμυνα μας, οι κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν την αντίπαλη ομάδα κοντά στο σκορ (54-52) και στο 1,2΄΄ πριν την λήξη του αγώνα ευστόχησαν σε ένα απίθανο τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 11(2), Πέτσας 6(1), Γιαννάκης 2, Κάλλης, Σκορδής 3(1), Αναγνώστου 4,  Λώλος 1, Βάσιος, Κότσικας 11(2), Αθανασίου, Δημητρίου 16(1)

Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" (Περλέγκας): Ζαφείρης 6, Δημητρίου 2, Κοντορινης, Πριντζος 7, Βαρελης 2, Νούτσος 13(1), Πρετζας, Μπραμης 9(1), Αναγνώστου 12, Ζήκος 4.