Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

IBC-Νίκη Βόλου 96-87: Με "βομβαρδισμό" από τα 6,75 πήρε το μεγάλο ντέρμπι

Το IBC ήταν αυτό που πανηγύρισε στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής απέναντι στη Νίκη Βόλου με σκορ 96-87 σε ένα παιχνίδι που το τρίποντα έπεφταν σαν βροχή με τους γηπεδούχους να έχουν 16 εύστοχα και τους Βολιώτες 13. 20 πόντους είχε ο Χρήστος Μπαλλας για τους νικητές με τη συνεισφορά του σε ένα ακόμα παιχνίδι να είναι πολυεπίπεδη. Το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του IBC έκανε ο Γιώργος Ξιούρας με 18 πόντους και 5 τρίποντα, με τον Κώστα Σωτηράκη να έχει 16 και τους Ντίνο Τσιτσώνη και Δημήτρη Βάση να προσθέτουν από 10.

Οι Βολιώτες βρήκαν από νωρίς το χέρι τους από τα 6,75 καθώς με 2/2 τρίποντα προηγήθηκαν με 6-5 στα πρώτα λεπτά. Ο Δουρούκης είχε και τους 5 πρώτους πόντους την ομάδας του. Στο 4΄ το σκορ ήταν 11-11 με τους φιλοξενούμενους να επιμένουν πολύ στα μακρινά σουτ και το IBC να χτυπά στο low post με τον Σωτηράκη. Λίγο αργότερα οι Γιαννιώτες ήταν μπροστά με 19-17 μετά από τρίποντο του Ξιούρα, με τους παίκτες του Παπαδόπουλου να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου έχοντας εξαιρετικές επιλογές επιθετικά. Το σκορ στο 10΄ ήταν 28-21.

Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε δια χειρός Ζαμπέτη (31-21). Ο coach Παπαδόπουλος χαμήλωσε το σχήμα περνώντας τον Δουρούκη στη θέση του Μπάλλα για να πάρει ανάσες ο Πρεβεζιάνος center που αγωνιζόταν ακατάπαυστα μέχρι και το 12΄. Στο 14΄ το IBC διατηρούσε αυτό το +10 (36-26). Η Νίκη με επιμέρους 11-3 και ηγέτη τον Κουτίνα μείωσε σε 39-37 . Μάλιστα λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Τσώλη πήρε και τα ηνία στο σκορ με 44-42. Σερί 7-0 ήταν η απάντηση των γηπεδούχων οι οποίοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 49-44 με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται μετά από buzzer beater τρίποντο του Παρασκευά (49-47 στο 20΄).

Η Νίκη πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με 53-51, όμως το IBC με όπλο του τα τρίποντα είχε ξανά το προβάδισμα με 57-55. Στο 26΄ το σκορ ήταν ισόπαλο στο 60-60, όμως Ξιούρας και Βάσης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν ένα +4 στην ομάδα τους (67-63). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν χτίζοντας ένα +9 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (72-63). Τελικά η περίοδος έκλεισε με το IBC να διατηρεί αυτό το προβάδισμα των εννέα πόντων (74-65 στο 30΄).

Οι παίκτες του Κοσμάτου απέδειξαν για μία ακόμα φορά ότι ήταν "σκληρά καρύδια" επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Το σερί που έτρεξαν ήταν 9-0, με τον Τσώλη να έχει τους 6, και το σκορ να γίνεται 74-74. Ο Δουρούκης με εξαιρετικό καλάθι στην "καρδιά" της ρακέτας μετά από τρομερό κόψιμο και όμορφη ασίστ του Μπάλλα διέκοψε αυτό το σερί (76-74). Ο Δουρούκης στη συνέχεια αποβλήθηκε με 5 φάουλ όμως το IBC με τρίποντο του Βάση έφερε τη διαφορά στο +4 (81-77). Ο Μπάλλας συνέχιζε να κάνει τη ζωή των συμπαικτών του πιο εύκολη μοιράζοντας ασίστ από το post με τον Σωτηράκη να τις αξιοποιεί στο έπακρο και το σκορ να γίνεται 90-84 μόλις 1΄ 17΄΄ πριν το τέλος. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε μετά από τρίποντο του Βάση που έκανε το 93-86 με τον Ξιούρα με νέα "βόμβα" από τα 6,75 να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 (96-86). Οι Γιαννιώτες κυνήγησαν και τη διαφορά (είχαν ηττηθεί με 11 στο Βόλο) όμως δεν κατάφεραν να την καλύψουν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με 1/2 βολές του Σαριμπαλίδη (96-87).

Όταν ο Μπάλλας είναι καλά το IBC ανεβαίνει πολλά επίπεδα ως ομάδα. Ο ηγέτης των Γιαννιωτών είχε 20 πόντους με εξαιρετική συνεισφορά στο παιχνίδι της ομάδας του.

Γιώργος Ξιούρας με 18 πόντους και Κώστας Σωτηράκης με 16 ήταν καθοριστικοί για την ομάδα τους με τους Ντίνο Τσιτσώνη και Δημήτρη Βάση να είναι και αυτοί διψήφιοι με 10.

Το μεγάλο τρίποντο του Βάση που έκανε το 93-86 έκανε τη διαφορά κλειδώνοντας τη νίκη του IBC.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-47, 74-65, 96-87

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Πράττος

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 6(2), Ματσάγγας, Δουρούκης 14(3), Τσιτσώνης 10(2), Βάσης 10(2), Καραμπίνης 2, Ξιούρας 18(5), Σωτηράκης 16, Μπάλλας 20(2)

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος-Καραγιώργος): Καραγεώργος 6(2), Βερτζάγιας 2, Σαριμπαλίδης 14(4), Σιμάκης 2, Κουτίνας 28(3), Μαυροφώτης Παρασκευάς 6(1), Τσώλης 18(3), Τάσσος 11,