Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 78-65: "Λύγισε" στο τέταρτο δεκάλεπτο στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΣ

Παρότι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για κάτι παραπάνω από τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε τελικά την ήττα με σκορ 78-65 στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ. 18 πόντους για την Sierra Calhoun που ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της, με την Πανωραία Ντάλα να ακολουθεί με 12 και την Acheil Tac να έχει επίσης 12 μαζί με 11 ριμπ. Ο ΠΑΣ είχε την ατυχία να χάσει από το πρώτο δεκάλεπτο την Αναστασία Τζήμου η οποία τραυματίστηκε και διακομίστηκε στο νοσοκομείο με χτύπημα στη μύτη.

Εκκίνηση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ΠΑΣ που προηγήθηκε με 7-0 με πρωταγωνίστρια την Ντάλα που είχε τους 5. Επιμέρους 16-5 του "Δικεφάλου του Βορρά" τον έφερε μπροστά με 16-12. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα 4 πόντων (22-18), όπως σερί 5-0 της ομάδας του Γιώργου Σιαμέτη την έφερε μπροστά με 23-22 στο τέλος της περιόδου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 15΄ (36-36), όμως οι γηπεδούχες με επιμέρους 14-6 έχτισαν ένα καλό προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο (50-42 στο 20΄).

Σερί 5-0 του ΠΑΣ με πρωταγωνίστριες τις Ξανθοπούλου και Montgomery έριξε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στους 3  (50-47 στο 22΄). Οι παίκτριες του Μασλαρινού είχαν σταθερά το προβάδισμα με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 61-55 υπέρ τους.

Μέχρι και το 33΄ ο ΠΑΣ ήταν κοντά στο σκορ και έδειχνε ικανός να χτυπήσει το ματς, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 12-0 έφτασε στο 78-61. Τελικό σκορ 78-65 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να στρέφει την προσοχή του στον επόμενο αγώνα με τον Ο.Α. Χανίων.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 50-42, 61-55, 78-65

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Ευφραιμίδης-Ξέρας

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Lewis 19(1), Καρλάφτη 11(2), Κωτούλα 14, Σύρρα 13(1), Ταρπάγκου 2, Mulligan 9, Λέξα 10, Κιλαζίδου

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 9(1), Πάφη, Κατσαμούρη 2, Ξανθοπούλου 6, Τζήμου, Calhoun 18, Χρηστάκη 6(2), Ντάλα 12(2), Tac 12