Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

Μολοσσοί-Αίας Περιβλέπτου 86-40: Άνετα και ωραία πλησιάζουν τα playoff οι Μολοσσοί

Αγωνιζόμενοι χωρίς τον Δημήτρη Ζήση οι Μολοσσοί δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου απέναντι στον Αίαντα Περιβλέπτου κερδίζοντας με 86-40. Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη των Γιαννιωτών που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Παραμυθιά. Στα του αγώνα Μάστορας με 16 πόντους, Μπακαλούμης με 15, Κώτσης με 13 και Πολύζος με 11 αυτοί που ξεχώρισαν για την ομάδα του Βασίλη Χατζή.

Με τον Μάστορα να ξεκινάει ζεστός έχοντας τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας του οι Μολοσσοί προηγήθηκαν με 18-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι λύσεις επιθετικά ήρθαν από πολλούς παίκτες των γηπεδούχων με τους Μολοσσούς με 26-14 επιμέρους σκορ να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +19 (44-25).

Οι παίκτες του Χατζή ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο, δεχόμενοι μόλις 6 πόντους. Το 65-31 ήρθε εύκολα στο τέλος του δεκαλέπτου βάζοντας ουσιαστικά από νωρίς τέλος στην υπόθεση νίκη. Σχίζας και Κώτσης πρόσθεσαν τις τελευταίες πινελιές στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στο τελικό 86-40.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 44-25, 65-31, 86-40

Διαιτητές: Κληματάς-Κολυδάς

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 11(1), Μπακαλούμης 15(4), Παπαγεωργίου 9, Γρηγοριάδης 6, Κώτσης 13(3), Σιώζιος 6, Γούλας 4, Μάστορας 16, Σχίζας 6, Ζήσης Στ.

Αίας Περιβλέπτου (Τσιαλιαμάνης): Μέμτσας 7(1), Ζαχαριάς 2, Μεσσηνιάτης 2, Σακκάς Ι. 8, Αθανασίου 6(2), Ντόνας 4, Βλάχος 2, Ντάνας, Γόγολος, Σακκάς Θ. 9