Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

Ιόνιος-Θρύλος Ιωαννίνων 62-76: Πρώτο "διπλό" της σεζόν για τον ανεβασμένο Θρύλο

Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Θρύλος Ιωαννίνων που επικράτησε σήμερα το απόγευμα στην Κέρκυρα του Ιονίου με 76-62 κατακτώντας την 3η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας, μειώνοντας στον ένα βαθμό την απόσταση που τον χωρίζει από την 8η θέση ώστε να βγει από τη ζώνη των playout. Κορυφαίος για την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου ο Στραγάλης με 22 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Καραγιάννης με 16 και Ντόντης με 14. Πηγής με 23 και Περούλης με 16 οι καλύτεροι των Κερκυραίων, με τον Κεραμιδά να προσθέτει 13.

Πηγής-Περούλης-Αθανασίου έκαναν τη δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Κοντογιάννη, η οποία ήταν μπροστά με +4 στο 10΄ (17-13). Με τον Πηγή να συνεχίζει να έχει κέφια στην επίθεση ο Ιόνιος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 33-27. Ο Πηγής είχε τους 12 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η βελτίωση στην εικόνα του Θρύλου ήταν εμφανής μετά την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου. Επιθετικό όπλο ο Στραγάλης που έκανε τη δουλειά στο post έχοντας 10 πόντους. Οι "πορτοκαλί" είχαν τα ηνία στο σκορ στο 30΄ με 49-46.

Το ίδιο εξαιρετικός συνέχισε να είναι επιθετικά και στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος καθώς έβαλε 27 πόντους. Σίγουρα η κόπωση των αποδεκατισμένων Φαιάκων έπαιξε το ρόλο της καθώς ο coach Κοντογιάννης είχε στη διάθεσή του μόλις 6 παίκτες. Τελικό σκορ 76-62 με τους Γιαννιώτες να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 3-11 και να επιζητούν και άλλες νίκες μέχρι το τέλος της regular season. Για τον Ιόνιο, που συνεχίζει να βρίσκεται στην 3η θέση, ήταν η 5η του ήττα (9-5 ρεκόρ).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 33-27, 46-49, 62-76

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Κεραμιδάς 13(3), Αθανασίου 8(1), Περούλης Α. 16, Ανυφαντής 2, Κάντας, Πηγής 23(1)

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος-Παπαλιούρας): Ντρίτσος 9(1), Παπούδος, Καραγιάννης 16, Σπύρου 9, Σιαραψής, Παπαζυγούρας 2, Κονταξής 2, Ντόντης 14, Κρανής 2, Στραγάλης 22, Βελογιάννης