Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

Τιτάνες Παλαμά-IBC 61-78: Άλλαξε εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε "περίπατο"

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με -11; Το IBC άλλαξε άρδην την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να φύγει με το διπλό από τον Παλαμά, επικρατώντας με 78-61 των Τιτάνων. 46-18 το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν όχι μόνο να πάρουν τη νίκη αλλά να το κάνουν και με διαφορά 17 πόντων. Μεγάλη εμφάνιση από τον Σωτηράκη που είχε 24, με τον Μπάλλα να πετυχαίνει 18 και τον Δουρούκη 12. 14 πόντους πέτυχε ο Τσούμας για την ομάδα του Γκουγκουτούδη, 13 πρόσθεσε ο πρώην παίκτης του IBC Τσατάλας, και 10 ο Γκογκίδης.

Με τον Τσούμα να ηγείται επιθετικά, οι Τιτάνες Παλαμά προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-19. Η άμυνα του IBC δεν ήταν καθόλου καλή, με αποτέλεσμα να δεχθεί 43 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ την ίδια ώρα ψαχνόταν και επιθετικά. Το 43-32 του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε ότι οι παίκτες του Παπαδόπουλου χρειαζόταν να αλλάξουν δραματικά την εικόνα τους.

Άλλη ομάδα παρουσιάστηκε στην τρίτη περίοδο στο ΕΑΚ Παλαμά, με τους Γιαννιώτες να αρχίζουν σταδιακά να επιβάλουν το παιχνίδι και το ρυθμό τους. Επιβλητική εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 17-6 και τρομερή άμυνα, το παιχνίδι ήρθε στην απόλυτη ισορροπία στο 30΄ (49-49).

Το IBC δεν πήρε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, πιάνοντας εξαιρετικό ρυθμό επιθετικά, πετυχαίνοντας 29 πόντους. Πρωταγωνιστές οι συνήθεις ύποπτοι, Σωτηράκης, Μπάλλας και Δουρούκης που είχαν μαζί τους 22 από τους 29. Τελικό σκορ 78-61 με το IBC να φτάνει τις 7 νίκες και να απέχει μόλις 2 βαθμούς από την κορυφή, εκμεταλλευόμενο το στραβοπάτημα του Αιόλου Τρικάλων στην Αριδαία, αλλά και το ρεπό της Νίκης Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-32, 49-49, 61-78

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Τσάνταλη

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 10, Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 13, Σφακιανός, Ξένος 8(2), Τσούμας 14(1), Φαλιάκης 2, Μακρής 5(1), Σκουφέζης 9(1), Αρχοντούλης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 7(1), Δουρούκης 12(2), Τσιτσώνης, Βάσης 2, Κατσίβελος, Πατραμάνης, Ξιούρας 5, Σφουγγάρης 3(1), Σωτηράκης 24(2), Τσιρώνης 3(1), Μπάλλας 18