Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

ΑΓΣΙ-Αριστοτέλης Φλώρινας 89-64: Ξέσπασμα με σούπερ Παπαδόπουλο, Καλογεράτο

Την καλύτερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα το απόγευμα ο ΑΓΣΙ, επικρατώντας στο Νέο Κλειστό του Αριστοτέλη Φλώρινας με 89-64, φτάνοντας τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα. Η δουλειά του Σοφοκλή Τσουκανέλη αρχίζει να αποδίδει σιγά σιγά καρπούς, με τους Γιαννιώτες εμφανίζονται όλο και πιο βελτιωμένοι σε κάθε παιχνίδι. Παπαδόπουλος με 22 και Καλογεράτος με 19 οι καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων. Σε πολύ καλή μέρα και ο Γυφτάκης που ήταν εξαιρετικός δημιουργικά, σημειώνοντας παράλληλα και 15 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Παπανικολάου με 11. Τσιάμης και Γκόνος πέτυχαν από 14, με τον Τσιώγκα να προσθέτει 13 για τον Αριστοτέλη Φλώρινας.

Με τον Καλογεράτο να είναι "ζεστός" πετυχαίνοντας 6 μαζεμένους πόντους, ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε με 10-3 στο 3΄ για να έρθει και το double score δύο λεπτά αργότερα (16-8). Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί επιθετικά, και το διψήφιο προβάδισμα "χτίστηκε" σαν επισφράγισμα των όσων βλέπαμε στο παρκέ (24-13 στο 8΄). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Αριστοτέλη Φλώρινας να μειώνει σε 27-20, με τους Γκουτζιομήτρο και Τσιώγκα πρωταγωνιστές.

Οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη πραγματοποίησαν εξαιρετική δεύτερη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 24-12 κατάφεραν να θέσουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Αρχικά επιθετικό ξέσπασμα του Παπαδόπουλου με 5 σερί πόντους έφερε και πάλι διψήφια διαφορά υπέρ των γηπεδούχων (32-22). Η ζώνη του ΑΓΣΙ παγίδευσε για τα καλά τους Μακεδόνες και βοήθησε τους παίκτες του Τσουκανέλη  να έχουν ένα +14 στο 16΄ (41-25). Με όπλο τα μακρινά σουτ (5 στο δεκάλεπτο) η διαφορά προσέγγισε ακόμα και τους 20 (47-28), με το ημίχρονο τελικά να λήγει με 51-32 υπέρ των Γιαννιωτών.

Το +20 ήρθε με lay up του Καλογεράτου στον αιφνιδιασμό, μετά από ασίστ του Γυφτάκη (59-39). Ο Γυφτάκης ήταν εξαιρετικός στα οργανωτικά του καθήκοντα, αξιοποιώντας συνεχώς τους συμπαίκτες του. Στο 26΄ ο ΑΓΣΙ διατηρούσε απόσταση ασφαλείας (63-43), καταφέρνοντας να τελειώσει την τρίτη περίοδο μπροστά με 70-48.

Ο τελικός νικητής είχε κριθεί προ πολλού και τα τελευταία δέκα λεπτά προσφέρονταν για δοκιμές στο προπονητικό επιτελείο των γηπεδούχων. Ο Παπανικολάου ήταν το πρόσωπο της περιόδου, έχοντας 9 πόντους με αρκετές θεαματικές φάσεις. Για περίπου δύο λεπτά αγωνίστηκαν και οι δύο νεαροί από την εφηβική ομάδα του ΑΓΣΙ, Παππάς και Χρήστου, με τον πρώτο μάλιστα να πετυχαίνει και έναν πόντο. Τελικό σκορ 89-64, με τον ΑΓΣΙ να κατακτά μία σπουδαία νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας, φτιάχνοντας την "ψυχολογία" του.

Παπαδόπουλος και Καλογεράτος ήταν οι καλύτεροι του σημερινού αγώνα. 22 πόντους ο πρώτος, 19 ο δεύτερος.

Η ανοδική πορεία του Γυφτάκη από όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Σοφοκλής Τσουκανέλης συνεχίζεται. Στους 15 σταμάτησε ο νεαρός guard.

11 πόντοι για τον Παπανικολάου, που άρπαξε την ευκαιρία του προπονητή του και έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Από όταν η διαφορά ανέβηκε στο +20 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του ΑΓΣΙ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-32, 70-48, 89-64

Διαιτητές: Παγώνης-Παζώλης

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Χρήστου, Γυφτάκης 15(2), Σαχπατζίδης 4(1), Καλογεράτος 19(3), Παπανικολάου 11, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 22(1), Δαβάνης 7(1), Φίλιος 6(2), Παππάς 1

Αριστοτέλης Φλώρινας (Καλανταρίδης): Τσιώγκας 13(1), Τσιάμης 14(3), Παπαγρηγορίου 8, Γκόνος 14(4), Γκουτζιομήτρος 9, Ντρίζα Ερ. 1, Σαββίδης, Παπούλιας 2, Ντρίζα Τζ., Βασιλείου 3