Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020

Ιόνιος-Αίας Άρτας 81-76: Συνεχίζει απτόητος και το 2020 ο Ιόνιος

Ξεκίνημα με το δεξί στο νέο έτος για τον Ιόνιο του Παναγιώτη Κοντογιάννη, που επικράτησε με 81-76 του Αίαντα Άρτας, σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Τρομερή εμφάνιση από τον Στάθη Περούλη που σημείωσε 26 πόντους, με τον Μαγκανά να προσθέτει 19, τον Νεδέλκο που αγωνίστηκε χωρίς να έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του 13, και τον Ανδρέα Περούλη 12. Τσιλιγιάννης με 24, Γκολομάζος με 15 και Μπούγιας με 14 αυτοί που ξεχώρισαν για τον Αίαντα.

Οι Αρτινοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, καταφέρνοντας να προηγηθούν στο 10΄ με +7 (21-14), ενώ στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Αίας με επιμέρους σκορ 21-16 έκλεισε το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (42-30).

Ο Ιόνιος, που φάνηκε επηρεασμένος από τη διακοπή των Χριστουγέννων στο πρώτο ημίχρονο, είχε τις λύσεις στη συνέχεια του αγώνα. Αρχικά με 23-14 επιμέρους μείωσε στους 3 στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53), για να καταφέρει στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά να γυρίσει την κατάσταση, σημειώνοντας 28 πόντους στην επίθεση. Τελικό σκορ 81-76, με τους Κερκυραίους να επιστρέφουν στην κορυφή της βαθμολογίας φτάνοντας τις 8 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-42, 53-56, 81-76

Διαιτητές: Θώμος-Μπουχαγιάρ

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Αθανασίου 2, Γκιουλέας Γ. 2, Κάντας 7, Μαγκανάς 19(1), Νεδέλκος 13, Περούλης Α. 12, Περούλης Σ. 26(4)

Αίας Άρτας (Παπαμιχαήλ): Τσίκος 3(1), Φορτοτήρας 8(1), Μπούγιας 14(2),Τσιλιγιάννης 24(3), Παπαμιχαήλ 9, Γκολομάζος 15, Παπαχρήστος 3.