Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

ΠΑΣ Γιάννινα-Εσπερίδες Καλλιθέας 77-69: "Ψυχάρες" ολοκλήρωσαν ιδανικά τον πρώτο γύρο

Με τις τρεις Αμερικανίδες να κάνουν σε ένα ακόμα παιχνίδι τη διαφορά και τη Μαρία Κατσαμούρη να είναι καθοριστική στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πετυχαίνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο και βγάζοντας μία μεγάλη άμυνα απέναντι στην Maize, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 77-69 των Εσπερίδων Καλλιθέας, φτάνοντας στην κατάκτηση της 4ης νίκης στο πρωτάθλημα και έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο. Μεγάλο double-double για τη Sierra Calhoun που είχε 24 πόντους και 12 ριμ., ενώ 24 πρόσθεσε και η Brandy Montgomery, με την Tac να έχει και αυτή double-double με 18 πόντους και 10 ριμπ. Η Ρία Πατεράκη με 18 πόντους και 9 ριμπ. η κορυφαία των Εσπερίδων, με την Gill να έχει 15 πόντους και 10 ριμπ.

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς στο 3΄ προηγούνταν με 9-3. Καθοριστική η παρουσία της Montgomery στα πρώτα οχτώ λεπτά του αγώνα, καθώς είχε 12 πόντους (4/4 δίποντα, 1/2 τριπ., 1/1 βολή), βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα της ώστε να χτίσει διαφορά 8 πόντων (20-12). Οι Εσπερίδες μείωσαν με επιμέρους 7-2 σε 22-19, όμως στο τέλος του δεκαλέπτου "μίλησε" η αμυντική προσήλωση της Στέλλας Ξανθοπούλου, η οποία αρχικά έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια της Akl και στη συνέχεια κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ από την Πατεράκη. Το σκορ στο 10΄ ήταν 25-19.

Με δίποντο της Μαρίας Κατσαμούρη μετά από δημιουργία της Brandy Montgomery ήρθε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων (29-19) Σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου οι παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά μεταξύ 8-10 πόντων με την Calhoun να κάνει τη διαφορά (40-32 στο 18΄). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΣ μπροστά με 43-35. Εντυπωσιακή η Montgomery που είχε ήδη 18 πόντους.

Maize και Πατεράκη μείωσαν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου σε 43-39, όμως με τις Montgomery και Tac να βγαίνουν μπροστά, το σκορ έγινε 49-41. Οι γηπεδούχες, πήραν άριστα στην εξουδετέρωση της Rebecca Akl, καθώς την είχαν κρατήσει στους 2 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά. Βέβαια όπως ήταν φυσιολογικό η Akl άρχισε να αφυπνίζεται και με 5 μαζεμένους πόντους της η αθηναϊκή ομάδα μείωσε σε 49-48 στο 24΄. Ο ΠΑΣ διατήρησε μικρές διαφορές 1-2 πόντων μέχρι και το 29΄, με το δεκάλεπτο να λήγει με 58-54 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Σιαμέτη.

Ματς για γερά νεύρα στην τελευταία περίοδο, με τις Πατεράκη και Gill να ισοφαρίζουν σε 60-60 στο 33΄. Οι γηπεδούχες δεν έχασαν ποτέ την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, παρότι οι διαφορές ήταν μικρές. Για να φτάσουμε στα 2΄ και 15΄΄ πριν το τέλος, όπου η Μαρία Κατσαμούρη αναδείχθηκε σε απρόσμενη ηρωίδα. Αρχικά με τρίποντο από την κορυφή έκανε το 70-66, για να ακολουθήσει μία σπουδαία άμυνα στην Maize. Μέχρι τον πόντο μπόρεσαν να μειώσουν οι Εσπερίδες (70-69), με τον ΠΑΣ να αποδεικνύεται ψύχραιμος και με σωστές επιλογές να διαφυλάσσει σαν "κόρη οφθαλμού" το προβάδισμά του. Καθοριστική φυσικά η Sierra Calhoun, η οποία έδειξε ότι διαθέτει "κρύο αίμα", καθώς με 7/8 βολές έκρινε τον τελικό νικητή. Τελικό σκορ 77-69 με τον ΠΑΣ να πιάνει τις Εσπερίδες στη βαθμολογία, έχοντας και οι δύο ομάδες 15 βαθμούς.

24 πόντους, 12 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ. και 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης είχε η Sierra Calhoun, η παρουσία της οποίας ήταν κομβική στα κρίσιμα..

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

24 πόντους για την Brandy Montgomery, 18 με 10 ριμπ. για την Acheil Tac, ενώ στα κρίσιμα μίλησε και η Μαρία Κατσαμούρη με το μεγάλο τρίποντο και την εξίσου μεγάλη άμυνα στην Maize.

Η ψυχραιμία της Calhoun από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" και οι μεγάλες άμυνες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΣ στα κρίσιμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-35, 58-54, 77-69

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ξενικάκης-Ταρενίδης Κ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 24(1), Πάφη, Κατσαμούρη 5(1), Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 3(1), Calhoun 24(1), Χρηστάκη, Ντάλα 2, Tac 18(1)

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σκληρός): Gill 15, Δανούση 2, Λουκάτου 2, Κεχαγιά 9, Akl 12(1), Πατεράκη 18, Παπαμαρκάκη, Μπενέκη, Maize 11