Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020

Πύρρος Αρταίων-Β.Α.Ο. Άρτας 64-61: Πήρε το ντέρμπι με μεγάλη εμφάνιση του Δημητρίου ο Πύρρος

Στο μεγάλο ντέρμπι της Άρτας ανάμεσα σε Πύρρο και Β.Α.Ο., η ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος, επικρατώντας με 64-61 του Β.Α.Ο. και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Δημητρίου με 23 και Κότσικας με 13 οι διψήφιοι των γηπεδούχων. Για τον Β.Α.Ο. 19 σημείωσε ο Γεωργάκης, 17 ο Θεοδωρόπουλος και 13 ο Λουκάς.

Παρά το γεγονός ότι ο Πύρρος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθεί με +8 (10-2), ο Β.Α.Ο. βρήκε γρήγορα τις λύσεις και με επιμέρους 16-7 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-17. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν σταθερά το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να λήγει έχοντας ένα καλό +9 για παρακαταθήκη (37-28).

Εξαιρετική άμυνα έπαιξαν οι παίκτες του Κωσταπαππά στην τρίτη περίοδο και δεχόμενοι μόλις 7 πόντους κατάφεραν στο 30΄ να φέρουν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (44-44). Ο Β.Α.Ο. έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου (51-44 στο 34΄), όμως δύο λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 52-52, με τους γηπεδούχους με σερί 6-0 να προηγούνται εκ νέου με 58-52 στο 38΄. Τελικό σκορ 64-61 με τον Πύρρο Αρταιών να έχει πλέον 6-2 ρεκόρ και τον Β.Α.Ο. Άρτας να βρίσκεται στο 4-4.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 44-44, 64-61

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 9, Πέτσας 6(1), Λώλος 2, Σκορδής 3(1), Αναγνώστου  2, Βάσιος 6, Κότσικας 13(3), Αθανασίου, Δημητρίου Γ 23(3)

Β.Α.Ο. Άρτας (Πετανίτης): Γαλιάγρης, Χριστοδούλου, Αποστολάκης, Ζολώτας, Κέφης, Τζελέπης, Τζαδήμας 4, Γεωργάκης 19(1), Θεοδωρόπουλος 17(1), Λουκάς 13, Κέφης 4, Λάμπρου 4.