Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020

Δόξα Άρτας-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 60-50: Τεράστια βαθμολογική ανάσα για τη Δόξα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2020 για τη Δόξα Άρτας, η οποία επικράτησε χθες στο γήπεδό της του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 60-50 και φτάνοντας τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα πήρε βαθμολογική ανάσα. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μάνθας με 18 πόντους, με τον Γυφτοκώστα να έχει 13, τον Αναγνώστου 12 και τον Μουκάι 11. Γραμόζης με 19 και Δηλαβέρης με 11 οι καλύτεροι για την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Αρτινούς να διατηρούν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος του (17-16). Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο, κατόρθωσαν παίζοντας καλή άμυνα να προηγηθούν με +9 στο 20΄ (36-27).

Κυρίαρχη εικόνα είχε η Δόξα στη συνέχεια του αγώνα, καταφέρνοντας να ανεβάσει ακόμα και στους 17 τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 48-40, αφού ο Πρωτέας μάζεψε το προβάδισμα των παικτών του Κιφοκέρη. Τελικά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο μέχρι τέλους, φτάνοντας στην 3η τους νίκη με 60-50.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-27, 48-40, 60-50

Διαιτητές: Μίγδος-Τσώλης

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Χρύσης , Βασιλείου 2, Γκανιάτσας, Αναγνώστου 12(2), Γυφτοκώστας 13, Βάσιος , Πετρέκας 2, Μουκάι 11(1), Περλέγκας, Μάνθας 18, Γεωργίου 2

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Παππάς Π., Γραμόζης 19(2), Παππάς Α., Καρβούνης 1 , Δήμος 5(1), Μπεζας 4, Στεργιου 2, Δηλαβερης 11, Βενετης 8

Φωτογραφία: Δόξα Άρτας BC