Κυριακή 29 Δεκεμβρίου 2019

ΠΑΣ Γιάννινα-Νίκη Λευκάδας 64-67: Φιλική ήττα από τη Νίκη Λευκάδας

Φιλικό αγώνα έδωσαν ΠΑΣ Γιάννινα και Νίκη Λευκάδας σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό, στο πλαίσιο του 1ου Χριστουγεννιάτικου Τουρνουά Παγκορασίδων που διοργάνωσε η γιαννιώτικη ομάδα, με τις Λευκαδίτισσες να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 67-64.

Η πεντάδα με την οποία ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιώργος Σιαμέτης ήταν η συνηθισμένη και αποτελούνταν από τις Τζήμου, Ντάλα, Montgomery, Calhoun και Tac. Στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Δουβίτσας επέλεξε στο αρχικό του σχήμα τις Πανούση, Daniel, Κερασοβίτη, Bessard και Cheslek.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τις γηπεδούχες, οι οποίες προηγήθηκαν με 11-5 στο 4΄, με την Tac να έχει κέφια, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 11. Η απάντηση της Νίκης ήταν άμεση, καθώς με σερί 9-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ με 14-11, αναγκάζοντας τον Γιώργο Σιαμέτη να καλέσει το πρώτο τάιμ-άουτ. Το σερί των κοριτσιών του Δουβίτσα συνεχίστηκε, καθώς κατάφεραν να το επεκτείνουν στο 15-0, χτίζοντας παράλληλα διαφορά 9 πόντων (20-11). Η Tac ήταν και πάλι εκεί, καθώς με δικό της καλάθι στο ζωγραφιστό έδωσε επιθετική ανάσα στον ΠΑΣ (20-13). Οι γηπεδούχες βελτίωσαν την εικόνα τους στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και με συνολικό σερί 8-0 (από το 20-11 της Νίκης) κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο στο 10΄ (20-19).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ της Daniel (23-19 η Νίκη), με την Calhoun να απαντάει με τρίποντο από την κορυφή, μειώνοντας και πάλι στον πόντο (23-22). Η Τζήμου με σουτ από μέση απόσταση έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της (24-23) για να έρθει και πάλι η Calhoun και με νέο τρίποντο να κάνει το 27-23. Οι παίκτριες του Σιαμέτη στηρίχτηκαν στο μακρινό σουτ στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου, καθώς από τη μία η Calhoun (2 εύστοχα) και από την άλλη η Montgomery (1 εύστοχο) έδωσαν στον ΠΑΣ τη δυνατότητα να χτίσει ένα +5 (32-27). Με τον ίδιο τρόπο όμως απάντησε η Νίκη Λευκάδας, καθώς με δύο τρίποντα από τις Daniel και Πανούση και συνολικό σερί 9-0, κατάφερε να προσπεράσει (36-32 οι φιλοξενούμενες). Το ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να υπολείπεται δύο πόντους (36-34 στο 20΄).

Δύσκολα έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι οι γηπεδούχες στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τη Νίκη Λευκάδας να προηγείται με +6 στο 24΄ (40-34) και στη συνέχεια με τυχερό τρίποντο με ταμπλό της Κερασοβίτη να κάνει το 43-34. Οι πρώτοι πόντοι του ΠΑΣ ήρθαν με 2/2 βολές της Montgomery 3΄48΄΄ πριν το τέλος της περιόδου (36-43). Ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνίστριες τις εξαιρετικές Tac και Montgomery κατάφερε να μειώσει στους 2 (45-43). Το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 49-45 υπέρ της Νίκης.

Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν φιλικό, στα τελευταία δέκα λεπτά έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη. 5 σερί πόντοι της Montgomery έφεραν το σκορ στην απόλυτη ισορροπία (50-50), με τις φιλοξενούμενες να βρίσκουν επιθετικά τις λύσεις παίρνοντας αέρα 5 πόντων (55-50). Καλάθι με follow της Montgomery, μετά από άστοχο δίποντο της Tac έκανε το 55-52, όμως η Cheslek παίζοντας ιδανικά το pick and roll έκανε το 57-52 για την ομάδα της. Στο 35΄ ήταν η ώρα της Πανωραίας Ντάλα να "μιλήσει", καθώς με τρίποντο μείωσε στους 2 (57-55), με την Acheil Tac στη συνέχεια να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από την Bessard, ευστοχώντας και στις 2 βολές (57-57).

Ενώ υπήρχαν δύο ευκαιρίες με δύο ελεύθερα τρίποντα ώστε ο ΠΑΣ να ανακτήσει το προβάδισμα μετά από ώρα, αυτό δεν έγινε, καθώς Calhoun και Τζήμου δε βρήκαν το στόχο. Αντίθετα η Daniel, που έβαλε πολλά μεγάλα καλάθια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με floater έκανε το 59-57. Η Calhoun απάντησε κάνοντας το 59-59 μετά από εξαιρετική δημιουργία της Τζήμου, όμως η Daniel βγήκε και πάλι μπροστά και με δικό της τρίποντο η Νίκη βρέθηκε μπροστά με 62-59, 1΄44΄΄ πριν το τέλος. Νέο σουτ από τα 6,75, αυτή τη φορά από την Πανούση, έδωσε ένα +6 στην ομάδα της (65-59). Ο ΠΑΣ δεν τα παράτησε και αρχικά με καλάθι της Tac και εν συνεχεία με νέο μεγάλο τρίποντο της Ντάλα, μείωσε στον πόντο (65-64). Το τελικό 67-64 διαμορφώθηκε με δίποντο της Bessard, αφού πρώτα είχε "καθαρίσει" το επιθετικό ριμπάουντ.

Δυνατό φιλικό παιχνίδι λοιπόν για τον ΠΑΣ Γιάννινα και εξαιρετικό τεστ ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί στο πρωτάθλημα της Α1. Επόμενη επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη την επόμενη Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020, στις 14:00, απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-36, 45-49, 64-67

Διαιτητές: Μαντήλας-Καννής

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery, Πάφη, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου, Τζήμου, Calhoun, Χρηστάκη, Ντάλα, Tac

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Daniel, Πανούση, Πολυμένη, Τυπάλδου, Κερασοβίτη, Πέτροβα, Bessard, Cheslek

Φωτογραφία: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC