Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019

Ηρακλής Μοναστηρακίου-Άκτιος Απόλλων 61-69: Επιστροφή στις νίκες για τον Άκτιο Απόλλωνα

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Άκτιος Απόλλων απέναντι στον Ηρακλή Μοναστηρακίου, επικρατώντας με 69-61 στο ΔΑΚ Αντιρρίου. Κάρτσακλας με 20 και Τσέτσικας με 16 ήταν οι παίκτες που οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους στη νίκη.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου του Άκτιου Απόλλωνα:

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ομάδα μας καθώς την Κυριακή 16/12 επικράτησε με 61-69 του Ηρακλή Μοναστηρακίου στο ΔΑΚ Αντιρρίου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄κατηγορίας ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα μας ταξίδεψε στο Αντίρριο με απουσίες στη σύνθεσή της και με παίκτες που προέρχονταν από τραυματισμούς και δεν ήταν στο 100%. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με άμυνες αναά διαστήματα πέρα από τα όρια του φάουλ, οι παίκτες μας πήραν προβάδισμα από την αρχή ενώ η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στο +10 (28-38). Στο 3ο δεκάλεπτο κακές επιλογές στην επίθεση, λάθη και κακή αμυντική συμπεριφορά έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στον πόντο (44-45) ωστόσο με ένα καλό 2λέπτο οι παίκτες μας αύξησαν πάλι τη διαφορά στους 5. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τους 12 με τους παίκτες μας να χάνουν τις ευκαιρίες για να μεγαλώσουν τη διαφορά ακόμα περισσότερο και να «καθαρίσουν» το παιχνίδι ενώ στα τελευταία 3 λεπτά απλά διαχειρίστηκαν το παιχνίδι με ασφάλεια μέχρι το τελικό 61-69

Δεκάλεπτα: 12-21, 16-17, 18-13, 15-18

Άκτιος Απόλλων(Δημολίτσας ): Κάρτσακλας 20(3), Θεοδωρακάκος 12(2), Κίτσιος, Χρυσανθόπουλος 2, Τζάλλας 6, Σκαμνέλος 6(1), Σκλαβενίτης 3, Γκόπης, Ευθυμίου 4,  Αρβανιτίδης, Τσέτσικας 16.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική, με την οποία ολοκληρώνεται ο 1ος γύρος του πρωταθλήματος, θα υποδεχτεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας την Κ20 του ΑΟ Αγρινίου