Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2019

Α.Γ.Ο.Φ.-Θρύλος Ιωαννίνων 67-58: Έκανε σεφτέ στις νίκες ο Α.Γ.Ο.Φ.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη, επικρατώντας με 67-58 του Θρύλου Ιωαννίνων, στο επαναληφθέν παιχνίδι της 2η αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Τέσσερις διψήφιους είχαν συνολικά οι γηπεδούχοι, με τον Ροντογιάννη να έχει 16, τον Γείτονα στην πρώτη του φετινή εμφάνιση να πετυχαίνει 14, και τους Κακατσίδη, Μπίρη να προσθέτουν από 11. Για τον Θρύλο ξεχώρισαν οι Καραγιάννης και Σπύρου με 15 και 14 αντίστοιχα.

Χωρίς τον πιο αξιόπιστο ψηλό του παρατάχθηκε ο Α.Γ.Ο.Φ., καθώς ο Σπύρος Μάλλιος δεν αγωνίστηκε, ενώ για την ομάδα του Ντάσιου δεν έπαιξαν οι Ντρίτσος και Παπούδος. Ο Α.Γ.Ο.Φ. προηγήθηκε με 12-9 στο 10΄, με το σκορ να είναι πολύ χαμηλό στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Μπίρη να σημειώνει δύο συνεχόμενα τρίποντα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν ένα +8 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-22).

Ο Ροντογιάννης ανέβασε στροφές επιθετικά και όταν συμβαίνει αυτό ο Α.Γ.Ο.Φ. ανεβάζει και αυτός την απόδοσή του. Με 22-18 επιμέρους στην τρίτη περίοδο ήρθε το διψήφιο προβάδισμα στο 30΄ (52-40), με τους Γείτονα και Κακατσίδη να βοηθούν την ομάδα τους να φτάσει στο τελικό 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 30-22, 52-40, 67-58

Διαιτητές: Μίγδος-Γεροδήμος

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 3(1), Μπίρης 11(2), Χασκής 2, Ροντογιάννης 16(1), Μπάλλας, Παπαρούνης 6(2), Κακατσίδης 11(1), Γείτονας 14, Δούβλης 4, Σιαφάκας

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Πάλιογλου 5(1), Βελογιάννης 2, Καραγιάννης 15(1), Σπύρου 14, Σιαραψής, Παπαζυγούρας 5, Κονταξής 3, Ντόντης 4, Κρανής 8, Στραγάλης 2, Μπιλανάκης