Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019

ΠΑΣ για μεγάλα πράγματα...

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε από νωρίς τις βάσεις για ένα σπουδαίο "διπλό" στη Λευκάδα και τελικά κατόρθωσε να φύγει με τη νίκη από το ΔΑΚ Λευκάδας με 72-65 και να δείξει νωρίς νωρίς ότι φέτος είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Λευκαδίτες, καθώς στο 10΄ προηγούνταν με 20-4. Στη δεύτερη περίοδο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και "φορώντας" την αμυντική του πανοπλία που τον χαρακτηρίζει από τη στιγμή που ανέλαβε ο Θωμάς Κωστόπουλος την τεχνική ηγεσία, πήγε στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όντας μπροστά με 38-17.

Οι γηπεδούχοι όπως ήταν φυσιολογικό έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια του αγώνα και τρέχοντας επιμέρους σκορ 30-16, κατόρθωσαν να μειώσουν στους επτά στο 30΄ (54-47). Τελικά οι παίκτες του Κωστόπουλου, παρότι δεν είχαν την ίδια εντυπωσιακή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπως στο πρώτο, κάτι απόλυτα φυσιολογικό αν αναλογιστεί κανείς τη δυναμική του αντιπάλου αλλά και το γεγονός ότι είναι ακόμα αρχή της χρονιάς, κατάφεραν να φτάσουν στη σπουδαία νίκη, κάνοντας το 2/2.

Κορυφαίος για τους Γιαννιώτες ο Ντόβας με 17 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα, με τους Μανάκα και Πάτρα να είναι επίσης διψήφιοι με 13 και 10 αντίστοιχα. Επόμενη αποστολή για τον ΠΑΣ ο εντός έδρας αγώνας της επόμενης Κυριακής με τον Πρωτέα Γρεβενών.

Τα δεκάλεπτα: 4-20, 17-38, 47-54, 65-72

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 13(1), Αργυρός 4, Τσιαβές 21(3), Βαγενάς 13(1), Χρύσης, Αναγνωστόπουλος Γ. 11, Αναγνωστόπουλος Χ. 3(1), Βλαχάκης, Βανής, Σταματέλος

ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Κωστόπουλος): Νίκας 5(1), Ντόβας 17(5), Μαυρογιάννης 9(1), Καραγκιολίδης 5(1), Ναούμης 8(2), Μάντζιος 2, Πάτρας 10(1), Κωστούλας, Μανάκας 13, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 3(1).