Τρίτη, 29 Οκτωβρίου 2019

Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Η αγωνιστική δράση στους δύο ομίλους


Στον Βόρειο όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Παραμυθιά και ο Β.Α.Ο. Άρτας εντυπωσίασαν με την εικόνα τους στα εκτός έδρας ματς που έδωσαν και είναι οι μοναδικές ομάδες με το απόλυτο νικών.

Η Παραμυθιά με την τετράδα των Βάτσιου (19 πόντοι), Τάχια (16 πόντοι), Μπάμπου (15 πόντοι και Ζαφειράκη (10 πόντοι) να κάνουν τη διαφορά, πέρασε με το επιβλητικό 88-57 από από την έδρα της Πάργας και έκανε το 2Χ2. Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και για τον Β.Α.Ο. Άρτας που πήρε εύκολα το ντέρμπι της πόλης απέναντι στον Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" με 96-67. 

Ο Σπάρτακος (U 21) του Γιάννη Καΐκα κατέκτησε το "διπλό" στην Κόνιτσα απέναντι στον Αίαντα Περιβλέπτου με 44-43, φτάνοντας στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Πύρρος Αρταίων υπερασπίστηκε την έδρα του, επικρατώντας του Ποσειδώνα Παξών με 68-58.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Πάργα-Παραμυθιά 57-88

Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη"-Β.Α.Ο. Άρτας 67-96

Αίας Περιβλέπτου-Σπάρτακος (U 21) 43-44

Πύρρος Αρταίων-Ποσειδώνας Παξών 68-58

Ρεπό: Μολοσσοί

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Παραμυθιά 4 (2-0)
2. Β.Α.Ο. Άρτας 4 (2-0)
3. Πύρρος Αρταίων 3 (1-1)
4. Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" 3 (1-1)
5. Σπάρτακος (U 21) 3 (1-1)
6. Ποσειδώνας Παξών 3 (1-1)
7. Αίας Περιβλέπτου 2 (0-2)
8. Μολοσσοί 1 (0-1)
9. Πάργα 1 (0-1)

Στον Νότιο όμιλο ο Άκτιος Απόλλων έχει ξεκινήσει ιδανικά τη χρονιά μετρώντας δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Αυτή τη φορά επικράτησε στο Αιτωλικό του Γρηγόρη Λιακατά με 79-69. 2/2 και για την Αμφιλοχία, απέναντι στον Α.Ο. Αγρινίου (U 20) με 64-50. Πρώτες νίκες στη χρονιά και για τους Αχιλλέα Νεοχωρίου και Π.Α.Σ. Ιωνικό 80΄ επί του Ηρακλή Μοναστηρακίου και Γ.Ε.Αγρινίου (U 20) αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Γρηγόρης Λιακατάς-Άκτιος Απόλλων 69-79

Αμφιλοχία-Α.Ο. Αγρινίου (U 20) 64-50

Αχιλλέας Νεοχωρίου-Ηρακλής Μοναστηρακίου 56-52

Π.Α.Σ. Ιωνικός 80΄-Γ.Ε.Αγρινίου (U 20) 59-37

Ρεπό: Απόλλων Μεσολογγίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Άκτιος Απόλλων 4 (2-0)
2. Αμφιλοχία 4 (2-0)
3. Γρηγόρης Λιακατάς 3 (1-1)
4. Π.Α.Σ. Ιωνικός 80΄ 3 (1-1)
5. Αχιλλέας Νεοχωρίου 3 (1-1)
6. Απόλλων Μεσολογγίου 2 (1-0)
7. Ηρακλής Μοναστηρακίου 2 (0-2)
8. Α.Ο. Αγρινίου (U 20) 2 (0-2)
9. Γ.Ε.Αγρινίου (U 20) 1 (0-1)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου