Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019

Σπάρτακος-Αίας Άρτας 83-58: 2Χ2 με σούπερ δίδυμο Λαμπρόπουλο-Πανταζή

Τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ντούμπλαρε ο Σπάρτακος του Τάκη Παππά, με την επικράτησή του απέναντι στον Αίαντα Άρτας με 83-58. Ντίνος Λαμπρόπουλος με 22 και Μίμης Πανταζής με 21 "καθάρισαν τη μπουγάδα" για τους Γιαννιώτες, έχοντας συμπαραστάτη τον Πάνο Θώδη με 12. Παπαμιχαήλ με 13, Κώστας και Τσιλιγιάννης με 12 και Μπούγιας με 10 οι καλύτεροι των Αρτινών.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Σπάρτακο, που μόλις στο πρώτο λεπτό ήταν μπροστά με 7-0, με τον Πρεμέτη να έχει τους 5. Ο Μπαζάκας αντιμετώπισε νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ, καθώς είχε 3 προσωπικά από την πρώτη περίοδο. Ο Αίαντας αντέδρασε και με επιμέρους 11-6 μείωσε σε 13-11. Μάλιστα λίγο αργότερα το σκορ ήταν ισόπαλο στο 15 όλα. Δύο βολές του Θώδη και ένα καλάθι του Δήμου διαμόρφωσαν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (19-15).

Η είσοδος του Μίμη Πανταζή στον αγώνα έμελλε να βελτιώσει πάρα πολύ την εικόνα των γηπεδούχων. Ο πολύπειρος shooting guard ήταν "καυτός" σημειώνοντας 11 πόντους στο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Σπάρτακος προηγήθηκε με 27-19 στο 13΄, για να ανοίξει τη διαφορά στους 14 στο 16΄ (37-23). Παπαμιχαήλ και Τσιλιγιάννης βοήθησαν τον Αίαντα να τρέξει σερί 7-0, "ροκανίζοντας" το προβάδισμα των "κόκκινων" στους επτά (37-30). Όμως οι παίκτες του Παππά, βελτιώνοντας την άμυνά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκαν με +10 στο 20΄ (44-34).

Το διψήφιο προβάδισμα συνεχίστηκε και στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου (48-38), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τον Σπάρτακο να ξεφύγει περισσότερο και μείωσαν και πάλι στους επτά (50-43). Τότε ήταν που ο coach Παππάς έφερε και πάλι από τον πάγκο τον Πανταζή, ο οποίος μαζί με την σταθερή αξία που ακούει στο όνομα Λαμπρόπουλος αποκατέστησαν την τάξη (65-48 στο 30΄). Οι δύο παίκτες σημείωσαν και τους 15 πόντους της ομάδας τους από το 50-43 μέχρι και το τέλος της περιόδου, η οποία σημαδεύτηκε από την αποβολή του Μπούγια (2 τεχνικές ποινές) και τον διαπληκτισμό των Κολιγιώτη και Γκολομάζου που αποβλήθηκαν αμφότεροι με ντισκαλιφιέ.

Ο Σπάρτακος είχε βάλει τις σωστές βάσεις που θα τον οδηγούσαν στη νίκη.  Στο 34΄ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (72-52), με το νεανικό σχήμα που αποτελούνταν από τους Πρεμέτη-Τάσσο-Τσίγκα-Μπαζάκα και τον έμπειρο Θώδη να κάνει θραύση. Τελικό σκορ 83-58, με τον Σπάρτακο να κάνει το 2Χ2, τον Αίαντα να χάνει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι (βέβαια απέναντι σε Καναλάκι και Σπάρτακο έχουν έρθει οι ήττες). Επόμενο ματς στην Κέρκυρα για τους Γιαννιώτες απέναντι στον ισχυρό Ιόνιο σε ένα δυνατό crash test. Ο Αίαντας θα υποδεχθεί σε τοπικό ντέρμπι της Άρτας τη Δόξα Πύρρου.

MVP

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μίμη Πανταζή που ερχόμενος από τον πάγκο είχε 21 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα. Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι βοήθησε σε κομμάτια του αγώνα που η ομάδα του τον χρειαζόταν πραγματικά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Είναι λίγο οξύμωρο να τοποθετεί κανείς τον Ντίνο Λαμπρόπουλο σε αυτή την κατηγορία, από τη στιγμή που αποτελεί τον πλέον κομβικό παίκτη της ομάδας σε κάθε παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ σήμερα με 22 πόντους και όπως πάντα με πολλές δουλειές στο γήπεδο.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η αντίδραση του Σπάρτακου στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν δηλαδή πλησίασε ο Αίας Άρτας στους επτά ήταν υποδειγματική. Με επιμέρους 15-5 έφερε την πλάστιγγα να γείρει προς τη δική του μεριά, φτάνοντας σταδιακά στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-34, 65-48, 83-58

Διαιτητές: Βίνης-Αναγνωστόπουλος

Σπάρτακος: 20/33 δίποντα (61%), 9/25 τρίποντα (36%), ελεύθερες βολές 16/22 (73%), 46 ριμπ. (37 αμυντικά-9 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κοψίματα, 7 κλεψίματα, 24 λάθη

Αναλυτικά τα στατιστικά των παικτών του Σπάρτακου

Σπάρτακος (Παππάς-Καΐκας): Πρεμέτης 8(2), Κόρδας, Μπαζάκας 2, Δήμος 6(1), Λαμπρόπουλος 22, Κολιγιώτης, Κούργιας 2, Τάσσος 3, Θεοχάρους 2, Πανταζής 21(5), Θώδης 12, Τσίγκας 5(1)

Αίας Άρτας (Τάτσης-Παππάς): Κώστας 12(1), Μπούγιας 10(2), Τσιλιγιάννης 12, Μητρογιάννης, Παπαμιχαήλ 13(1), Παπαχρήστος 1, Βάρδιας 2, Γκολομάζος 8

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης