Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019

Αίολος Τρικάλων-ΑΓΣΙ 69-55: Πρεμιέρα με το αριστερό για τον ΑΓΣΙ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Γ΄ Εθνική ο ΑΓΣΙ, γνωρίζοντας την ήττα από τον Αίολο στα Τρίκαλα με 69-55. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 26-11 φτάνοντας στη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16-16, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με προβάδισμα δύο πόντων (30-28). Στο ίδιο μοτίβο κύλισαν και τα επόμενα δέκα λεπτά, με τον ΑΓΣΙ μάλιστα να περνάει και μπροστά με βραχεία κεφαλή (44-43 στο 30΄). Η τελευταία περίοδος όμως ήταν το χειρότερο σημείο του αγώνα για τον ΑΓΣΙ, όπου το επιμέρους 26-11 του Αιόλου τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στη χρονιά. Οι άνθρωποι της γιαννιώτικης ομάδας έχουν παράπονα από τη διαιτησία του σημερινού αγώνα.

Ο Καλογεράτος ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ηλιάδη με 16, με τον Δαβάνη να έχει 12, όπως και ο Σαχπατζίδης. Για τους νικητές οι Πανάρας και Τσώτσος ήταν πρώτοι σκόρερ με 14, με τον Κολότσιο να προσθέτει 12 και τον Σπηλιόπουλο 11.

Δεκάλεπτα: 16-16, 30-28, 43-44, 69-55

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Τοπαλίδης

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 6(2), Παναρας 14(1), Πρεμέτης, Αρούρης 3(1), Χατζής, Σούλκο 4, Τσιούλκας 3, Κολότσιος 12(1), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 11(3), Κατσαδούρος 2, Τσότσος 14(1)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ηλιάδης):  Μούκας 5(1), Γυφτάκης 7(1), Σαχπατζίδης 12(2), Καλογεράτος 16(4), Αντωνίου, Σβώλης, Παπανικολάου, Μάκης, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 12, Φίλιος 1, Τερζόπουλος.