Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019

Φιλικών νικών συνέχεια για τον ΑΓΣΙ

Σ’ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον, από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι, ο ΑΓΣΙ  επιβλήθηκε της Εθνικής ομάδας των Εφήβων 71-69 στα πλαίσια του ετήσιου Τουρνουά "49 Προκρίτων" που διοργανώνεται στην Παραμυθιά από τον τοπικό σύλλογο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 27-15 στο πρώτο δεκάλεπτο,  έχοντας 7/9 τρίποντα! Η αντίδραση του ΑΓΣΙ ξεκίνησε από το δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας κατ’αρχήν στο ημίχρονο στους 8 πόντους (34-42), ενώ στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 23-12 βρέθηκε να προηγείται 57-54. Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο κόουτς Βλασσσόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη, όμως ο ΑΓΣΙ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (64-55 στο 37’) και συνέχισε την προετοιμασία του με ένα ακόμα νικηφόρο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 34-42, 54-57, 69-71

Εθνική Εφήβων (Βλασσόπουλος-Προεστός): Σπυρόγλου13(1), Πράπας 16(3), Κωστόπουλος 12(2), Γιαννόπουλος 5(1), Τόλα 6, Ευσταθιάδης 7(1), Παπασάβογλου 5(1), Φιλοξενίδης 3(1), Ζώτος 2, Χρήστου, Κάλτσιος, Πολάτογλου.

Α.Γ.Σ.Ι.(Ηλιάδης-Τσουκανέλης): Μούκας 10(2), Γυφτάκης 8(2), Σαχπατζίδης 6(1), Παππάς Γ.,Καλογεράτος 10(2), Αντωνίου 6, Χρήστου, Παπανικολάου 2, Μάκης, Παπαδόπουλος 6, Δαβάνης 17(1), Φίλιος 6.