Σάββατο 1 Ιουνίου 2019

"Λύγισε" στην Κέρκυρα ο Σπάρτακος (U 21)

Το όνειρο της ανόδου στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ "έσβησε" στην Κέρκυρα για τον Σπάρτακο (U 21), ο οποίος ηττήθηκε από τον Ποσειδώνα Παξών με 59-41. Οι Γιαννιώτες δεν κατάφεραν να προστατέψουν το +6 με το οποίο είχαν κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι (45-39), με αποτέλεσμα να μην κερδίσουν το εισιτήριο της ανόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 24-11 στο 10΄, βάζοντας εξ' αρχής δύσκολα στους νεαρούς αθλητές του Σπάρτακου. Στο ημίχρονο ο Ποσειδώνας είχε διψήφια διαφορά (36-26), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες κάτι που φαίνεται και από το επιμέρους σκορ (8-8). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να φτάσουν στη νίκη και με το 15-7 υπέρ τους κατάφεραν να επικρατήσουν με 59-41, πανηγυρίζοντας την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Από την ομάδα του Γιάννη Καΐκα ξεχώρισε ο Δήμος που είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 36-26, 44-34, 59-41

Σπάρτακος U 21 (Καΐκας): Δήμος 15(2), Κύρκος 7(1), Κούργιας 8(1), Μπεσίρης 8(1), Κοσμάς 3, Τσέκης, Ντούτσης, Τουλίνας, Κίτσιος, Σοσώνης, Κλεισούρας, Κρούτης

Φωτογραφία: Spartakos Ioanninon (Facebook)