Κυριακή 26 Μαΐου 2019

Έσβησε το όνειρο της ανόδου για το IBC (U 21)

Την ήττα με 71-56 γνώρισε χθες το απόγευμα στην Ηγουμενίτσα το IBC (U 21) από τον Φαίακα Κέρκυρας (U 21), με αποτέλεσμα να χάσει την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, μιας και το παιχνίδι ήταν νόκ-άουτ.
Η ομάδα του Στέφανου Χαντζάρα έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό στο πιο κρίσιμο παιχνίδι και δεν τα κατάφερε απέναντι στους Κερκυραίους που με όπλο τους τα μακρινά σουτ κατάφεραν να πάρουν τη σπουδαία νίκη και την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο Φαίακας προηγήθηκε με 14-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα τους πρώτου ημιχρόνου όντας μπροστά με 32-24. Η τρίτη περίοδος ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τους Γιαννιώτες, όπου με επιμέρους 20-15 μείωσαν σε 47-44, όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο βαθμό συγκέντρωσης και στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με τος  Κερκυραίους με επιμέρους 24-12 να φτάνουν στο τελικό 71-56.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αυγερινός με 26 πόντους, με τους Γερασιμόπουλο και Σκούρτη να προσθέτουν από 13 και 12 αντίστοιχα. Για το IBC ξεχώρισε ο Βάσης με 18 και ο Κακατσίδης με 10.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 32-24, 47-44, 71-56

Διαιτητές: Ντάγκας, Αθανασίου

Φαίακας Κέρκυρας U 21(Κονιδάρης): Αυγερινός 26(4), Δρακίδης 8, Τουστέρης, Σαγιάς, Ψαρράς 7(1), Φουσέκης, Σκούρτης 12, Οικονομίδης, Γερασιμόπουλος 13(3), Αγιούς 5(1), Βάγιας, Χήτας

IBC U 21(Χαντζάρας): Εμβαλωτής, Βάσης 18(1), Ανάργυρος 8(1), Κακατσίδης 10, Ζάψας, Μαρτζούκος, Πατραμάνης Αρ. 6, Μπότσιος, Πατραμάνης Κ. 8(1), Σφουγγάρης 6, Γκλίναβος, Χήτας