Κυριακή 14 Απριλίου 2019

ΑΓΣΙ: Σοβαρός και συγκεντρωμένος πέρασε από την Καλαμπάκα

Την 15η νίκη του πανηγύρισε ο ΑΓΣΙ σήμερα το απόγευμα στην Καλαμπάκα, επικρατώντας με 77-62 της τοπικής ομάδας. Χρύσης με 22 ο κορυφαίος για την ομάδα του Τσουκανέλη, με τους Μάκη και Ζαμπέτη να είναι επίσης διψήφιοι με 11.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ευθέως ανταγωνιστικοί με τον ΑΓΣΙ παρόλα αυτά να έχει προβάδισμα ενός πόντου στο 10΄ (18-17). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο ημίχρονο με +9 (37-28). 15-9 ήταν το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου με τον ΑΓΣΙ να συνεχίζει να δίνει μεγάλη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, κάτι που τον βοήθησε να οικοδομήσει μία καλή διαφορά στο 30΄ (52-37). Στην τελευταία περίοδο τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις με τον ρυθμό να ανοίγει και το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 25-25. Τελικό σκορ 77-62 με τους Γιαννιώτες να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 15-6. Επόμενο παιχνίδι είναι αυτό απέναντι στον Α.Ο.Κ. Βέροιας, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 37-52, 62-77

Διαιτητές: Γαζέτας-Λουλουδιάδης

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης-Τσαμπαλάς): Καννής 4, Ζαμπέτης 11(3), Σαχπατζίδης 4, Αντωνίου 7, Πουρνάρας 5, Χρύσης 22(3), Μάκης 11(2), Παπανικολάου, Θυμνιός 7, Φίλιος, Θώδης 6