Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019

Τσιούμπος "λαμπρός" οδήγησε τους Μηχανικούς στην τρίτη τους νίκη! (vid,pics)

Αν και δυσκολεύτηκαν για τρία δεκάλεπτα απέναντι στους αξιόμαχους Ασφαλιστές, οι Μηχανικοί του Βαγγέλη Αυγερινού επικράτησαν με 68-52 κάνοντας το 3/3 στο φετινή Α1 του Εργασιακού Πρωταθλήματος "Ευγενία Μουτσίκα".
Ο Δημήτρης Τσιούμπος ήταν ο παίκτης που "καθάρισε τη μπουγάδα" για την ομάδα του με 11 πόντους στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο και 20 συνολικά. Άξιοι συμπαραστάτες οι Λάνταβος και Γκαζιάνης που είχαν από 13 και 12 αντίστοιχα, με τον Μάμτσο να είναι και αυτός διψήφιος με 10. Από τους Ασφαλιστές ο Γιάννης Καΐκας είχε 18, με τον Γιουγλή να προσθέτει 12.

Οι Ασφαλιστές σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επέλεξαν να αγωνιστούν με άμυνα ζώνης κάτι που απέδωσε για περίπου τριάντα λεπτά αφού δυσκόλεψαν πολύ τους γηπεδούχους. Με τον Γιουγλή να έχει κέφια στην αρχή του αγώνα οι παίκτες του Κοσμά προηγήθηκαν με 6-3 στο 3΄. Λίγο αργότερα με εξαιρετικό coast to coast του Καΐκα διατηρούσαν αυτό το μικρό προβάδισμα των τριών πόντων (9-6 στο 7΄). Ο Γκαζιάνης άρχισε να αναλαμβάνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες τόσο εκτελεστικά, όσο και δημιουργικά, με τους Μηχανικούς να "τρέχουν" σερί 6-0 παίρνοντας τα ηνία (12-9). Δύο εύστοχες βολές του Καΐκα διαμόρφωσαν το σκορ της πρώτης περιόδου (12-11).

Με τον προπονητή του Σπάρτακου να τραβάει το κουπί επιθετικά, οι Ασφαλιστές κατάφεραν με επιμέρους 10-6 να ανακτήσουν το προβάδισμα με 21-18 στο 13΄. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με καλάθι και φάουλ του Αυδή παίρνοντας βραχεία κεφαλή (22-21), για να έρθουν δύο καλάθια των Καλλή και Καΐκα να δώσουν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους (25-24). Οι παίκτες του Αυγερινού με επιμέρους 7-1, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 31-26. Ο Μόμτσος ήταν αυτός που με buzzer beater lay up διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Καλλής και Σιώμος μείωσαν στους δύο πόντους στην αρχή της τρίτης περιόδου (31-29), όμως οι Μηχανικοί με πρωταγωνιστές τους Μότσο και Λάνταβο "έτρεξαν" επιμέρους 6-1 ανοίγοντας ξανά τη διαφορά (37-30). Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο συγκεκριμένο σημείο, με τους Ασφαλιστές να έχουν εκ νέου τις απαντήσεις μειώνοντας στους δύο μετά από δύο καλάθια των Τζώλο και Γιουγλή (37-35). Ο Γκαζιάνης με εύστοχο τρίποντο έκανε το 40-35 στο 27΄ με την ομάδα του να διατηρεί αυτό το προβάδισμα των πέντε πόντων μέχρι και τη λήξη του δεκαλέπτου (44-39 στο 30΄).

Στα τελευταία δέκα λεπτά ήρθε η ώρα να "μιλήσει" ο Τσιούμπος. Στο 32΄ με επιμέρους 9-3 και δύο τρίποντες βόμβες του Τσιούμπου, η ομάδα του Αυγερινού ανέβασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (53-42). Οι Ασφαλιστές μείωσαν στους έξι στο 36΄ (55-49), όμως δύο λεπτά πριν το τέλος ένα εύστοχο καλάθι του Λάνταβου έφερε και πάλι την ομάδα του σε θέση ισχύος (62-52), δίνοντας ουσιαστικά την τρίτη φετινή νίκη στους Μηχανικούς. Τελικό σκορ 68-52 με τους Μηχανικούς να έχουν μπροστά τους τον αγώνα με τη Δωδώνη. Οι Ασφαλιστές θα αντιμετωπίσουν την 4η αγωνιστική τους Δημοτικούς Υπαλλήλους.

Ο Δημήτρης Τσιούμπος φώναξε "παρών" όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του. 20 πόντοι με 6 εύστοχα τρίποντα, με τους 11 να έρχονται στην τελευταία κρίσιμη περίοδο.

Λάνταβος και Γκαζιάνης ήταν καθοριστικοί στη σημερινή νίκη των Μηχανικών. Ο μεν Λάνταβος είχε 13 με πολλές μάχες στο ζωγραφιστό και 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο δε Γκαζιάνης ήταν σταθερά πόλος δημιουργίας και εκτέλεσης για τους Μηχανικούς, πετυχαίνοντας 12 πόντους.

Το +10 που "έχτισαν" οι Μηχανικοί μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με το καλάθι του Λάνταβου τους έδωσε ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-26, 44-39, 68-52

Διαιτητές: Ντάγκας-Αθανασίου

Μηχανικοί (Αυγερινός): Χασκώνης 3, Σιώζος 4, Αυδής 5, Τσούρης, Λάνταβος 13, Τσιούμπος 20(6), Κύρτζογλου, Γκαζιάνης 12(1), Μόμτσος 10(2), Μακρής 1, Μάντζιος

Ασφαλιστές (Κοσμάς): Καλλής 9, Καΐκας 18(1), Γιουγλής 12(1), Μαντζούκας 3, Ιωάννου, Τζώλος 4, Σιώμος 6, Πάσχος, Λυκογεώργιος, Μπούτζας, Κοσμάς