Κυριακή 17 Μαρτίου 2019

"Βόλτα" στη Φιλιππιάδα για τον Σπάρτακο (U 21)!

Επιβλητικός ήταν ο Σπάρτακος (U 21) στη Φιλιππιάδα, όπου επικράτησε με το εντυπωσιακό 106-27 του αδύναμου Α.Ο. Ζηρού.
Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα του Γιάννη Καΐκα που είχε συνολικά πέντε διψήφιους παίκτες με τους Μπεσίρη και Βαράκα κορυφαίους όλων με 15. 13 είχε ο Κούργιας, 12 ο Σοσώνης και 10 ο Γκιώνης.

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε ο Σπάρτακος στους γηπεδούχους αφού προηγήθηκε 30-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με τους φιλοξενούμενους να έχουν θέσει τα θεμέλια της νίκης (50-21). Οι παίκτες του Καΐκα δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με εξαιρετική άμυνα (δέχτηκαν μόλις τρεις πόντους), έτρεξαν επιμέρους 28-3 με τη διαφορά να ανοίγει σε χαοτικά επίπεδα (78-24). Το τελικό 106-27 δεν αφήνει πολλά περιθώρια κριτικής με τον Σπάρτακο να κάνει τη δουλειά και να ετοιμάζεται για τοπικό ντέρμπι με τον ΠΑΣ Γιάννινα (U 21) την ερχόμενη Κυριακή.

Τα δεκάλεπτα: 13-30, 21-50, 24-78, 27-106

Διαιτητές: Τσίγας, Γιαννούλης

Α.Ο. Ζηρού: Κολοκίτσιος 4, Λάμπρου, Κίτσιος Χρ. 3, Καραγιάννης 4, Λάμπρου Γ., Βώτσης  6, Τσαρής 5, Κίτσιος Γ., Τσάϊμος 5, Κωστανίκος, Ζήρος

Σπάρτακος U 21 (Καΐκας): Κίτσιος 1, Κλεισούρας 2, Κοσμάς 8, Μπεσίρης 15(2), Βαράκας 15(1), Ντούτσης 9, Δήμος 8, Κύρκος 8, Σοσώνης 12, Γκιώνης 10, Τουλίνας 5(1), Κούργιας 13