Κυριακή 17 Μαρτίου 2019

IBC(U 21): Άνετη νίκη στο ντέρμπι με τον Θρύλο και διεύρυνση του αήττητου

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα το IBC (U 21) επικράτησε εύκολα του Θρύλου Ιωαννίνων (U 21) με 70-21 παραμένοντας αήττητο μαζί με τον Σπάρτακο (U 21) στην κορυφή της βαθμολογίας.
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο ο Θρύλος με το σκορ να είναι 18-14 υπέρ της ομάδας του Στέφανου Χαντζάρα. Η άμυνα του IBC στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική και δεν επέτρεπε στο Θρύλο να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. 23-2 το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με τους τυπικά γηπεδούχους μπροστά με 41-16.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το δεύτερο ημίχρονο με το επιμέρους 29-5 να δίνει μία εύκολη νίκη στο IBC. Επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες ταξιδεύουν στη Φιλιππιάδα για να αντιμετωπίσουν το μεν IBC τον Πήγασο Ηλιοβουνιών, ο δε Θρύλος τον Α.Ο. Ζηρού.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-16, 58-18, 70-21

Διαιτητές: Σωτηρόπουλος-Πλιάκος

IBC U 21 (Χαντζάρας-Καραμπίνης): Βάσης 15(1), Μπότσιος, Κακατσίδης 9(1), Εμβαλώτης 1, Πατραμάνης Αρ. 12, Πατραμάνης Κ. 6, Μαρτζούκος 10(2), Σφουγγάρης 8, Ζάψας 3, Μπαρτζώκας 6

Θρύλος Ιωαννίνων U 21 (Αρβανιτάκης): Μαϊδάτσης, Κωνσταντινίδης 2, Νικολίτσας 6(2), Τάχιας 4, Παπαζυγούρας 4, Λιόντος 2, Λιώλης, Ζιώγας 3