Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019

Σούπερ Καννής οδήγησε τον ΑΓΣΙ (U 20) σε μεγάλη νίκη

Με τον Χρήστο Καννή να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να σταματά στους 31 πόντους, ο ΑΓΣΙ (U 20) επικράτησε του Θρύλου Ιωαννίνων με 75-67 και έφτασε τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα.
Για τον Θρύλο ήταν η ένατη ήττα στη σεζόν (8-9 το ρεκόρ του). Η ομάδα του Σπύρου Μπεζεβέγκη στερήθηκε των υπηρεσιών των Παπούδου, Καραγιάννη και Τζοβάρα και παρατάχθηκε με τρία νεαρά παιδιά στην αποστολή (Αποστολίδης, Παπαζυγούρας και Νικολίτσας). Από την άλλη στην ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού επέστρεψε ο νεαρός Νίκος Βασιλείου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 24-15. Οι παίκτες του Αυγερινού ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνά τους στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 16-10 έκλεισαν το ημίχρονο μειώνοντας σε 34-31. Ο Χρήστος Καννής επέστρεψε "σεληνιασμένος" στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας τους 17 από τους 22 πόντους που πέτυχε η ομάδα του στην τρίτη περίοδο. 53-49 το σκορ στο 30΄ υπέρ του ΑΓΣΙ (U 20). Ντόντης και Τάχιας προσπάθησαν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 75-67 και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 34-31, 49-53, 67-75

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Κολυδάς

Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης-Αρβανιτάκης): Σιόντης, Νικολίτσας, Αποστολίδης 8, Τάχιας 16(2), Σκόρδος 13(4), Παπαζυγούρας 5, Ντόντης 19, Νυφαντής 4, Μπιλανάκης 2

ΑΓΣΙ U 20 (Αυγερινός-Αυδής): Σταλίκας, Βασιλείου 8(2), Ψιλοδημητρακόπουλος 5(1), Καννής 31(5), Πρεμέτης 2, Κωστής 2, Κονταξής, Ντάγκας 2, Μπαζάκας 9(1), Τσίγκας 14, Κολόκας 2