Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Σε κέφια η τριπλέτα Δάλλας, Δημακόπουλος, Μπούνας- αήττητο το Ι.Ε.Κ. Δέλτα 360 (vid,pics)

Με τις φετινές προσθήκες που έχει κάνει στο ρόστερ του και τον Γιώργο Σιαμέτη στον πάγκο, φαίνεται ότι το Ι.Ε.Κ. Δέλτα έχει αλλάξει επίπεδο.
Σήμερα το απόγευμα έκανε το 3/3 απέναντι στους Εκπαιδευτικούς επικρατώντας με 60-47. Πρωταγωνιστές οι τρεις περιφερειακοί Δάλλας (17 πόντοι), Δημακόπουλος (16 πόντοι) και Μπούνας (13 πόντοι). Από τους Εκπαιδευτικούς που γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια ξεχώρισαν οι Γάτσιος με 15 και Χήρας με 11.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια (11-11 στο 8΄). "Καυτό" ξεκίνημα για Δημακόπουλο και Γάτσιο που είχαν τους 6 από τους 11 πόντους των ομάδων τους. Δάλλας και Μπούνας έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη λήξη της περιόδου (17-13) στο Ι.Ε.Κ. Δέλτα. Στο 13΄ μετά από όμορφο αιφνιδιασμό ο Μπούνας τελείωσε με lay up τη φάση κάνοντας το 23-17 για την ομάδα του, ενώ ο Δημακόπουλος με σουτ από τα 6,75 διατηρούσε το Ι.Ε.Κ. Δέλτα στην πρωτοπορία μόλις δύο λεπτά πριν το ημίχρονο (28-23 στο 18΄). Ο Δάλλας με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το 32-25 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, δηλαδή με εύστοχο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Δημακόπουλο, που ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (35-25). Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη είχε τον απόλυτο έλεγχο στην περίοδο με όπλο την καλή της άμυνα, με το επιμέρους σκορ να είναι 14-8 και το σκορ στο 30΄ 46-33 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Οι Εκπαιδευτικοί με τρίποντο του Αλέξη στο 33΄ μείωσαν κάτω από τους δέκα (50-41). Ο Μπόζιος γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, δυσκολεύοντας για λίγο το Ι.Ε.Κ. Δέλτα, όμως ο Δάλλας με νέο τρίποντο την "έσπασε" και έφερε την ομάδα του κοντά στη νίκη (54-41). Τρία λεπτά πριν το τέλος οι παίκτες του Σιαμέτη έλεγχαν το παιχνίδι (56-44), με τους Εκπαιδευτικούς να μην μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο και το Ι.Ε.Κ. Δέλτα να διευρύνει το αήττητό του στα τρία παιχνίδια με το τελικό 60-47.

Την επόμενη αγωνιστική το Ι.Ε.Κ. Δέλτα 360 θα αντιμετωπίσει τον Βίκο, ενώ οι Εκπαιδευτικοί έχουν δύσκολο έργο απέναντι στον ισχυρό Νιτσιάκο.

Ο Κώστας Δάλλας ήταν ο κορυφαίος στο σημερινό παιχνίδι. Με 17 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα ηγήθηκε επιθετικά για την ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Παύλος Δημακόπουλος ακολούθησε σε απόδοση τον Δάλλα έχοντας αθόρυβα 16 πόντους.

Το 14-8 επιμέρους του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη να "καθαρίσει" ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 25-32, 33-46, 47-60

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Πλιάκος

Εκπαιδευτικοί (Μπόζιος): Καρατζήμος, Χήρας 11, Κυριαζικίδης 6, Αλέξης 3(1), Μπόζιος, Παππάς, Κονετάς, Παπαδόπουλος 3, Πάνου, Γάτσιος 15, Καμμένος, Χρήστου 9(1)

Ι.Ε.Κ. Δέλτα 360 (Σιαμέτης): Μακόπουλος 3(1), Δάλλας 17(4), Καρβούνης, Κωνσταντακόπουλος 1, Νικόπουλος 2, Γκούντας 4, Δημακόπουλος 16(2), Μπούνας 13, Παππάς 4, Παλάσχας, Ζήκος