Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019

Με "ραψωδία" του Χρύση ο ΑΓΣΙ έσπασε το εντός έδρας αήττητο του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα (vids,pics)

Ο ΑΓΣΙ ήταν ο μεγάλος νικητής στο γιαννιώτικο ντέρμπι με τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα, με σκορ 84-76.  Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Αντώνης Χρύσης που σταμάτησε στους 43 πόντους, πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΑΓΣΙ. Άξιος συμπαραστάτης ο Θυμνιός με 19.
Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ενώ δεν έλειψε και η ένταση εκατέρωθεν, με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους Χρύση και Πανταζή, οι οποίοι αποβλήθηκαν από το παιχνίδι. Ο ΑΓΣΙ με αυτή τη νίκη έσπασε το εντός έδρας αήττητο του ΠΑΣ, και παράλληλα τον έπιασε στη βαθμολογία. Βέβαια, η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου υπερτερεί στην ισοβαθμία καθώς στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε κερδίσει με δεκαεπτά πόντους (84-67). Μεγάλο πρόβλημα για τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα ο τραυματισμός με τον οποίο ταλαιπωρούνταν ο Βασίλης Πάτρας. Ο δυναμικός power forward/center, δεν μπόρεσε να βοηθήσει όπως θα ήθελε την ομάδα του, καθώς αγωνίζονταν με διάστρεμμα εξ΄ αρχής και στα πρώτα λεπτά του αγώνα γύρισε τον ήδη πονεμένο αστράγαλό του. "Έσφιξε τα δόντια" και αγωνίστηκε, εμφανώς όμως επηρεασμένος από τον τραυματισμό του έμεινε 4 πόντους. Μεγάλη και η απουσία του Σάκη Πρέντζα οργανωτικά και εκτελεστικά για τους γηπεδούχους. Γεωργίου με 25, Πανάρας με 15 και Καραγκιολίδης με 14 ξεχώρισαν για τον ΠΑΣ.

Κάρφωμα του Χρύση και έντονος πανηγυρισμός

Γεωργίου, Πανάρας, Καραγκιολίδης, Μάντζιος Δ. και Πάτρας ήταν οι πέντε με τους οποίους ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κωστόπουλος. Από την άλλη ο Τσουκανέλης άρχισε τον αγώνα με τους Φίλιο, Ζαμπέτη, Χρύση, Πουρνάρα και Θυμνιό. Με τον Χρύση να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις του, ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε με 9-4 στο 3΄(είχε τους 7 από τους 9) ενώ στο 6΄ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (16-9). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 27-18. Οι ΠΑΣ αντέδρασε και με σερί 5-0, μείωσε σε 27-23. Απίστευτο το τρίποντο του Νίκου Γιωτάκη από τα 8 μέτρα, με το οποίο ο ΠΑΣ έριξε τη διαφορά στους τέσσερις. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 29-29 με τρίποντο του Πανάρα, ενώ λίγο αργότερα με καλάθι του Μάντζιου Δ. πήραν το προβάδισμα με 33-31. 13-4 επιμέρους έτρεξε ο ΠΑΣ μέχρι και το 16΄. Τελικά η ομάδα του Κωστόπουλου κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 44-39, δείχνοντας ότι είχε ανακάμψει πλήρως μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο. Μια ομάδα μόνος του Ο Χρύσης στο πρώτο μισό του αγώνα, έχοντας σημειώσει  τους 23 από τους 39 πόντους.

Στις αρχές τις τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι, όπως κάνουν σε κάθε αγώνα, άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Με δύο καλάθια του Δημήτρη Μάντζιου πήραν προβάδισμα εννιά πόντων (48-39), όμως ο ΑΓΣΙ δεν τα παράτησε και ξαναγύρισε στο παιχνίδι. Αρχικά με επιμέρους 18-9, ισοφάρισαν σε 57-57 στο 28΄. Ο Πανταζής είχε την απάντηση και με τρίποντο έφερε ξανά την ομάδα του μπροστά (60-57).  Οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις σερί πόντους ανέκτησαν με βραχεία κεφαλή το προβάδισμα στο 30΄(61-60). Με 5 συνεχόμενους πόντους του Χρύση ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΑΓΣΙ να βρίσκεται μπροστά με 66-64. Μέχρι και το 35΄ η παίχτες του Τσουκανέλη είχαν τον πρώτο λόγο όντας μπροστά με 70-67. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές και συνεχόμενες. Αρχικά με μικρό σερί 4-0 και καλάθι του Γεωργίου, ο ΠΑΣ πέρασε μπροστά με 71-70. Ο κορυφαίος παίχτης του γηπέδου Αντώνης Χρύσης, με τρίποντο έκανε το 73-71 για τον ΑΓΣΙ, όμως ο Γιωτάκης απάντησε ισοφαρίζοντας σε 73-73.

Χρύσης και Ζαμπέτης έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα τους, με τον Θυμνιό με την κίνηση-σήμα κατατεθέν του, δηλαδή με τρομερό turnaround σουτ από τα πεντέμισι μέτρα, να κάνει το 79-73, 40΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Οι παίχτες του ΑΓΣΙ πανηγύρισαν έντονα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και υπήρξε ένταση. Μπάσκετ δεν παίχτηκε για περίπου δέκα λεπτά, με τους διαιτητές να αποβάλουν τους Χρύση και Πανταζή. Ο ΠΑΣ έκανε λάθος 29'' πριν τη λήξη και κάπου εκεί τελείωσαν οι ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή. Ο Θυμνιός ήταν ψύχραιμος στις βολές και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 84-76.

MVP

Ο Χρύσης μετέτρεψε το ντέρμπι σε προσωπική υπόθεση. Σημείωσε 43 πόντους με 14/25 προσπάθειες. Είχε 9/14 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 10/14 βολές, πετυχαίνοντας παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του. Βέβαια στο τέλος αποβλήθηκε για τον διαπληκτισμό που είχε, όμως είχε προλάβει να βάλει την προσωπική του σφραγίδα στο γιαννιώτικο ντέρμπι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Θυμνιός έκανε σε ένα ακόμα παιχνίδι τη διαφορά. Ο έμπειρος center πέτυχε 19 πόντους με 5/8 δίποντα και 9/11 βολές. Μάλιστα σημείωσε και το κρίσιμο καλάθι που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη του ΑΓΣΙ 40'' πριν το τέλος (79-73).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων μετά το καλάθι του Γιωτάκη που έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 73-73 ήταν καθοριστική. Με σερί 6-0 προηγήθηκε με 79-73 και έβαλε τις βάσεις για την σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 44-39, 60-61, 76-84

Διαιτητές: Θεοδώρου, Φουτζήλας

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 25(2) (7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Πανάρας 15(3) (2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/4 βολές), Μουζακίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Καραγκιολίδης 14(2) (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 0/1 βολές), Μάντζιος Π. , Μάντζιος Δ. 10 (5/6 δίποντα), Πάτρας 4 (2/4 δίποντα), Πανταζής 3(1) (1/9 τρίποντα), Πιστιόλης, Γιωτάκης 5(1) (1/1 δίποντα, 1/5 τρίποντα)

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης-Τσαμπαλάς): Καννής, Ζαμπέτης 8 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σαχπατζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου , Πουρνάρας 10 (4/5 δίποντα, 2/5 βολές), Χρύσης 43(5) (9/14 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 10/14 βολές), Μακης, Παπανικολάου 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντα), Θυμνιός 19 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 9/11 βολές), Φίλιος 2 (2/2 βολές), Θώδης