Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019

ΑΓΣΙ: Ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να "καθαρίσει" τον Ολυμπιακό Βόλου (vid,pics)

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και 13η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΓΣΙ, απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου με σκορ 86-62 και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου.
Σε ένα ακόμα παιχνίδι η τριπλέτα των Χρύση, Ζαμπέτη και Θυμνιού έκλεψε την παράσταση. Ο Κώος forward ηγήθηκε με 24 πόντους, με τον Ζαμπέτη να έχει 18 και τον Θυμνιο να προσθέτει 14. Η φοβερή τριάδα του ΑΓΣΙ είχε τους 56 από τους 86 πόντους της ομάδας τους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ευθέως ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα και χρειάστηκε ο ΑΓΣΙ να πιάσει τρομερή απόδοση στο τελευταίο, όπου έτρεξε επιμέρους 28-6, για να καθαρίσει τη νίκη.

Ο Σοφοκλής Τσουκανέλης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φίλιο, Ζαμπέτη, Χρύση, Πουρνάρα και Θυμνιό. Με τον Θυμνιό να είναι ο κινητήριος μοχλός στην αρχή του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2 στο 3΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χρύσης έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (14-4). Παρά το εκρηκτικό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός Βόλου αντέδρασε με τον Γκουγκουτούδη να γυρνάει την άμυνα σε ζώνη και να προβληματίζει τους γηπεδούχους. 12-0 σερί έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι, με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 16-14. Ο ΑΓΣΙ με μικρό σερί 5-0 και τρίποντο του Χρύση ανέκτησε τα ηνία στο σκορ (19-16) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 13΄ (23-20). Οι παίκτες του Γκουγκουτούδη διατηρούνταν κοντά στο σκορ και πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ανέκτησαν την πρωτοπορία (27-23 στο 15΄). Η δεύτερη περίοδος είχε συνεχόμενες εναλλαγές και ο ΑΓΣΙ αυτή τη φορά με επιμέρους 16-5, πέρασε μπροστά με 39-32 στο 18΄. Ο Τσουκανέλης άνοιξε την άμυνά του και πίεσε σε όλο το γήπεδο, αναγκάζοντας τους Βολιώτες σε πολλά λάθη. Ο Ζαμπέτης βγήκε μπροστά αναλαμβάνοντας ηγετικό ρόλο επιθετικά και με 5 συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον ΑΓΣΙ να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά με +10 (44-34).

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (50-39 στο 23΄),  όμως ο Ολυμπιακός Βόλου παρέμενε πιστά κοντά στο σκορ. Με σερί 5-0 μείωσε στους έξι (50-44), και μάλιστα στο 28΄ έφερε τη διαφορά στους δύο (54-52). Ο ΑΓΣΙ διατήρησε το ισχνό προβάδισμα των δύο πόντων μέχρι και τη λήξη της περιόδου (58-56) και ήταν εμφανές ότι χρειαζόταν ένα ξέσπασμα προκειμένου να καθαρίσει τη νίκη. Βέβαια στο 31΄ ο Μπουσκολίτης έβαλε με εύστοχο τρίποντο μπροστά την ομάδα του στο σκορ μετά από πολλή ώρα (59-58). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι και με σερί 12-0 και πρωταγωνιστές τους Χρύση και Ζαμπέτη, έχτισαν ξανά διψήφια διαφορά (70-59). Το νερό φάνηκε να μπαίνει στο αυλάκι και το +20 ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη στο 38΄ (82-62). Τελικό σκορ 86-62, με τον ΑΓΣΙ να κατακτά μία υπερπολύτιμη νίκη. Η επόμενη αγωνιστική περιλαμβάνει δύσκολο ταξίδι στα Τρίκαλα, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τους Ικάρους, μία αγωνιστική πριν το κομβικής σημασίας ντέρμπι με τον Πρωτέα Γρεβενών.

Μετά τους 30 απέναντι στον Μαντουλίδη, συνέχισε τις υψηλές του πτήσεις, πετυχαίνοντας 18 στο σημερινό παιχνίδι. Πολύ περισσότερο όμως μετράει η ψυχή και η αμυντική προσήλωση που βγάζει στο παρκέ, δείχνοντας το πόσο πολύτιμος είναι στο φετινό ΑΓΣΙ ο Γρηγόρης Ζαμπέτης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Αντώνης Χρύσης δήλωσε σε ένα ακόμα παιχνίδι παρών, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24. Βοήθησε πολύ τον ΑΓΣΙ να φτάσει τις 13 νίκες και ήταν ουσιαστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που κρίθηκε πραγματικά το παιχνίδι.

Το 12-1 επιμέρους της ομάδας του Σοφοκλή Τσουκανέλη έκανε τη διαφορά στο σημερινό αγώνα. Παρότι έμεινε πίσω με 59-58 στο 31΄, ο ΑΓΣΙ αντέδρασε και οικοδόμησε διψήφια διαφορά καθαρίζοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-34, 58-56, 86-62

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης-Τσαμπαλάς): Καννής 5(1), Ζαμπέτης 18(2), Σαχπατζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 5, Χρύσης 24(1), Μάκης 4, Παπανικολάου 2, Θυμνιός 14, Φίλιος 8(2), Θώδης 6

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 11(3), Ίλτσογλου 7(1), Μπόγδανος 13, Κωστούλας 15, Μπουσκολίτης 3(1), Σκαμάγκας 9, Αναστασόπουλος, Χαρχαρής 2, Λουλούδης 2