Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019

Επικράτησε στον τελικό της Μεικτής Α1 και κατέκτησε το 2ο Τουρνουά "Νίκος Φιλίππου" η Μεικτή ΕΚΑ "Νίκος Γκάλης"

Μετά από έναν πολύ όμορφο τελικό, η Μεικτή Αθηνών ΕΚΑ "Νίκος Γκάλης" κατέκτησε το 2ο Τουρνουά "Νίκος Φιλίππου, επικρατώντας με 86-81 της Μεικτής Ομάδας της Α1.
Ανδριόπουλος με 22, Κελέσης με 20, Κολιτσάς με 15 και Παναής με 14 οι κορυφαίοι για τους νικητές. Για την Α1 ξεχώρισαν οι Εξαρχόπουλος με 26, Ιωάννου με 19 και Ιωαννίδης με 11.

Ο Ανδριόπολος ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στον μεγάλο τελικό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο 4΄ (12-6). Το +10 δεν άργησε να έρθει (18-8 στο 7΄), με την Μεικτή Αθηνών να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 27-10. Οι παίκτες του Ζούμπα δυσκολευόταν πολύ επιθετικά να βρουν τις λύσεις, με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει. Ιωαννίδης και Εξαρχόπουλος βοήθησαν την ομάδα του να τρέξει σερί 5-0 και να μειώσει σε 27-15. Μάλιστα στο 16΄ ο Εξαρχόπουλος με εύστοχο τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα (36-28). Από τη στιγμή που άρχισαν να μπαίνουν τα μακρινά σουτ, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί και μπόρεσαν να "ροκανίσουν" τη διαφορά (38-31 στο 19΄). Η Μεικτή Αθηνών κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με διψήφια διαφορά (41-31).

Με τον Κατσιούλη να τροφοδοτείται στο ζωγραφιστό, η Α1 μείωσε σε 43-37 στο 21΄, όμως ο Ανδριόπουλος έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (47-37 στο 24΄). Ο Ανδριόπουλος πρωταγωνίστησε στο δεκάλεπτο και με δικό του τρίποντο η διαφορά ανέβηκε στους δεκατρείς (57-44). Εξαρχόπουλος και Ιωάννου με δύο σερί τρίποντα μείωσαν σε 59-50, όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (63-52). 13-4 επιμέρους έτρεξε η ομάδα του Ζούμπα, μειώνοντας σε 67-63 στο 32΄, ενώ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι ακόμα και στον πόντο (69-68), με τρίποντο του Ζυγούρη. Ο Κολιτσάς ήταν κομβικός στα τελευταία πέντε λεπτά και μαζί με τον Κελέση, που έδωσε μεγάλες μάχες στις δύο ρακέτες βγαίνοντας στις περισσότερες κερδισμένος, έδωσαν στην ομάδα τους αέρα 7 πόντων (83-76). Μάλιστα ο Κελέσης με τρίποντο-μαχαιριά, ψαλίδισε τις όποιες ελπίδες της Α1 για ανατροπή του σκηνικού (86-78 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος). Τελικό σκορ 86-81, με την Μεικτή Αθηνών ΕΚΑ "Νίκος Γκάλης" να ανακηρύσσεται νικήτρια και μία όμορφη εκδήλωση προς τιμήν του Νίκου Φιλίππου να στέφεται με επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 31-41, 52-63, 81-86

Διαιτητές: Καννής, Ντάγκας

Μεικτή Α1(Ζούμπας-Παπαδόπουλος): Τζομάκας 5(1), Ιωάννου 19(5), Εξαρχόπουλος 26(8), Βασιλειάδης, Κατσιούλης 9, Σμπόνιας 2, Ζυγούρης 5(1), Σιόντης, Δομπόλης 2, Χασκώνης 2, Ιωαννίδης 11(3), Δημακόπουλος

Μεικτή Αθηνών ΕΚΑ "Νίκος Γκάλης" (Κελέσης): Κιουλτσάνης 9, Κολιτσάς 15(4), Δρακούλης 3(1), Γκρέτσας, Δρίζης, Καφούρος, Ανδριόπουλος 22(1), Παναής 14, Προβατάς 3, Σακογιάννης, Κελέσης 20(2)