Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019

Καταιγιστικό το IBC "παρέσυρε" και τον Κερκυραϊκό και έκανε το 13/13 (vid,pics)

Σαρωτική εμφάνιση πραγματοποίησε το IBC απέναντι στον Κερκυραϊκό, τον οποίο και παρέσυρε με 93-39 κάνοντας το 13/13.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές η τριπλέτα τον Μπάλλα (18 πόντοι), Τσιτσώνη (18 πόντοι) και Τσατάλα (17 πόντοι). Οι τρεις παίχτες είχαν μαζί τους 53 από τους 93 πόντους της ομάδας τους. Από τους φιλοξενούμενους ο Στεργίου είχε 12. Ο Δημήτρης Φυραριδής έκανε την επανεμφάνισή του στο παρκέ, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του IBC, όμως στάθηκε άτυχος, καθώς σε μία φάση λίγο πριν το ημίχρονο, χτύπησε στο γόνατό του. Η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί τη Δευτέρα.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καραμπίνη, Τσιτσώνη, Τσατάλα, Δάσκαλο και Μπάλλα. Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που μόλις στο 5΄ προηγήθηκαν με 16-4. Με σερί 6-0 οι Φαίακες μείωσαν σε 16-10, όμως το IBC έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 21-13. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να είναι πολύ πιο επιθετικοί στην άμυνα, αναγκάζοντας την ομάδα του Μπάλου να κάνει πολλά λάθη. Η διαφορά στο 16΄ άνοιξε στους δεκαεφτά (35-18),  με τον Τσιτσώνη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της περιόδου, έχοντας 10 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Παπαδόπουλου μπροστά με 43-22.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 26΄ ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους τριάντα (60-28). Ο Μπάλλας έκανε ότι ήθελε στο ζωγραφιστό, τελειώνοντας φάσεις με χαρακτηριστική άνεση, ενώ την ίδια ώρα δημιουργούσε και για τους συμπαίχτες του. Εξαιρετική ήταν και η άμυνα για τους γηπεδούχους, επιτρέποντας στον Κερκυραϊκό να σημειώσει μόλις οχτώ πόντους στο δεκάλεπτο. Στο +39 ανέβηκε η διαφορά στο 30΄ (69-30). Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, με το IBC να ανεβάζει συνεχώς το προβάδισμά του σε επίπεδα που δεν μπορούσαν να προσεγγιστούν από τους φιλοξενούμενους (85-35). Και οι 12 παίχτες που βρισκόταν στην αποστολή της ομάδας χρησιμοποιήθηκαν από τον Παπαδόπουλο, ο οποίος κρατούσε τους παίχτες του φρέσκους, μοιράζοντας αριστοτεχνικά το χρόνο συμμετοχής. Τελικό σκορ 93-39, με το IBC να έχει μπροστά του τοπικό ντέρμπι με τον Θρύλο Ιωαννίνων το επόμενο Σαββατοκύριακο.

MVP

Ο Χρήστος Μπάλλας ανεβάζει συνεχώς στροφές καθώς πλησιάζουμε προς τα playoffs. Έχει έρθει με μοναδικό στόχο να βοηθήσει την ομάδα του να πετύχει την άνοδο στη Γ΄ Εθνική και κάνει τη διαφορά στο παρκέ. Στο σημερινό παιχνίδι πέτυχε 18 πόντους, όντας κυρίαρχος στη ρακέτα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Ντίνος Τσιτσώνης έκανε αθόρυβα τη δουλειά του στο παιχνίδι. Είχε 18 πόντους, "πυροβολώντας" από τα 6,75 (4 τρίποντα).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Στη δεύτερη περίοδο έγινε η δουλειά για το IBC. Το 22-9 επιμέρους σκορ, έδωσε προβάδισμα άνω των είκοσι στην ομάδα του Παπαδόπουλου (43-22), με αποτέλεσμα να μπουν στέρεες βάσεις για το 13ο φετινό ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 43-22, 69-30, 93-39

Διαιτητές: Κληματάς, Λαδιάς

IBC(Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 2, Σφουγγάρης 2, Κρικώνης 7, Τσιτσώνης 18(4), Κουλουμπής 2, Καραμπίνης 9(1), Φυραρίδης, Πατραμάνης Κ. 4, Τσατάλας 17(3), Δάσκαλος 9(2), Τσιρώνης 5(1), Μπάλλας 18(1)

Κερκυραϊκός(Μπάλος-Γκίτσης): Παπαβλασόπουλος, Ούστογλου 4, Λινάρδος 3, Μέτσο, Γογγάκης Σ., Γεωργακόπουλος 3(1), Στεργίου 12(1), Παραμυθιώτης 1, Γογγάκης Γ. 9(2), Κωσταρελόπουλος 4, Γραμμένος 1, Καλόγηρος 2