Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

Με "γεμάτη" εμφάνιση και πολλούς πρωταγωνιστές ήρθε η έκτη νίκη για τους Μολοσσούς

Με μία ολοκληρωμένη εμφάνιση οι Μολοσσοί επικράτησαν πολύ εύκολα του Λούρου με 109-56, κατακτώντας την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Πολλοί οι διακριθέντες για την ομάδα του Μπακαλούμη, με τον Κώτση να είναι πρώτος σκόρερ με 18, τον Πολύζο να έχει 16, τον Γρηγοριάδη 13 τον Νταφόπουλο 11 και τον Παπαγεωργίου 10. Από τον Λούρο ο Κόττης είχε 23 πόντους.

Πολύζος, Κώτσης, Παπαγεωργίου, Καλούπτσογλου και Νταφόπουλος ήταν οι πέντε που ξεκίνησαν τον αγώνα για τους Μολοσσούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-3 στο 3΄ και δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 14-7. Το +10 δεν άργησε να έρθει, αφού στο 8΄ με καλάθι του Σπυρόπουλου οι Μολοσσοί προηγήθηκαν με 19-9. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 24-17. Οι παίχτες του Μπακαλούμη ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο την καλή άμυνα έβρισκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Στο 12΄ το σκορ ήταν 30-18, ενώ λίγο μετά τα μέσα της περιόδου ήρθε και το +20 (42-22) με τον Γρηγοριάδη να έχει αναλάβει δράση στην επίθεση. Το 51-27 που ήταν το σκορ ημιχρόνου έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στους Μολοσσούς για την κατάκτηση της νίκης.

24-16 ήταν το σκορ στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι και τον Μπακαλούμη χρησιμοποιεί όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του. Πολύζος, Κώτσης και Νταφόπουλος ήταν οι πρωταγωνιστές του δεκαλέπτου. Με το σκορ στο 84-45 στο 32΄ η νίκη είχε ουσιαστικά κατακτηθεί εδώ και πολύ ώρα από τους γηπεδούχους. Τελικό 109-56, με τους Μολοσσούς να στρέφουν την προσοχή τους στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι της επόμενης Κυριακής απέναντι στην Παραμυθιά.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 51-27, 75-43, 109-56

Διαιτητές: Βίνης, Διβάρης

Μολοσσοί(Μπακαλούμης): Πολύζος 16(1), Σπυρόπουλος 4, Δρούγκας 9(1), Γρηγοριάδης 13, Τσιρώνης 9(3), Κώτσης 18, Σιώζιος 4, Γούνης 8, Νταφόπουλος 11, Καλούπτσογλου 7, Παπαγεωργίου 10

Λούρος(Μπαμπαλιάμης): Πέτρου 5, Μάκης 7, Σιγιάνης 2, Καπότος 4, Γιώτης 8(2), Αναστασιάδης 7, Μπαμπαλιάμης Γ., Κόττης 23(2)