Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019

Με 30άρα του Ζαμπέτη ο ΑΓΣΙ πέρασε εύκολα από τη Θεσσαλονίκη!

Με τον Γρηγόρη Ζαμπέτη σε μεγάλα κέφια, ο ΑΓΣΙ πέρασε από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Μαντουλίδη με 85-71 και όπως και ο ΠΑΣ, εκμεταλλεύτηκε το ρεπό της Δόξας Λευκάδας, ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση μαζί με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου.
Ο Ζαμπέτης ήταν "καυτός" και πέτυχε 30 πόντους με πέντε τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες οι Χρύσης με 19 και Θυμνιός με 11. Παρότι ο Μαντουλίδης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 24-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΑΓΣΙ ήταν καταιγιστικός επιθετικά στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας 32 πόντους, ενώ την ίδια ώρα ήταν προσηλωμένος και στην άμυνα, δεχόμενος μόλις 14. Με διαφορά εννιά πόντων έκλεισε το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη (47-38).

Το προβάδισμα διατηρήθηκε σταθερά και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 63-55 στο 30΄, με τον ΑΓΣΙ να καταφέρνει να τελειώσει τον αγώνα με διψήφια διαφορά (85-71) και να πανηγυρίζει την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα. Η 17η αγωνιστική περιλαμβάνει εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου την ερχόμενη Κυριακή.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-47, 55-63, 71-85

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Μπούγλος

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης-Τσαμπαλάς): Καννής, Ζαμπέτης 30(5), Σαχπατζίδης 6(2), Καλφαλίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 5, Χρύσης 19(1), Μάκης 8, Παπανικολάου, Θυμνιός 11, Φίλιος 2, Θώδης 4